Lëng mandarinash, për të fjetur më mirë dhe për të humbur peshë

0
67
blank
Gjigandi

Mandarina është një frut i veçantë që vlerësohet në të gjithë botën. Është padyshim ndër agrumet më të ëmbla, aq sa është e vetmja që duhet të vlerësohet si nga të rriturit ashtu edhe nga fëmijët.

Përveç që është i mirë, ky frut shquhet për disa veti të dobishme që e bëjnë atë ushqimin e përsosur për t’u përfshirë në dietën tuaj. Për më tepër, pirja e këtij lëngu në mbrëmje është një ndihmë e shkëlqyeshme për gjumin.

Lëngu i mandarinës e bën më të lehtë gjumin

Ndoshta jo të gjithë e dinë, por përveçse është një ushqim i pasur me veti midis të cilave dallohen ato mbrojtëse të shikimit dhe diuretik, mandarina është një frut që stimulon gjumin, falë përmbajtjes së lartë të bromideve.

Kështu, ata që vuajnë nga pagjumësia mund të përpiqen të shtrydhin katër mandarina dhe të pinë lëngun e tyre pas darkës përpara se të bëjnë përpjekje të tjera. Marrja e tij në vend të frutave nuk do të ndërhyjë shumë në sasinë e sheqernave që duhet të merren gjatë ditës dhe do të japë një ndihmë befasuese për ata që e kanë të vështirë të flenë dhe bënë mirë edhe për trupin.

Gjithashtu mandarina është një pastrues natyral, ajo është në gjendje të pastrojë arteriet, të ul nivelin e kolesterolit në gjak dhe të dezinfektojë e trupin. Për më tepër, është e mirë për mëlçinë dhe zemrën dhe mbështet sistemin imunitar.

Kujdes!

Mandarina ka veti diuretike kështu  ata që janë të ndjeshëm, mund të kenë alarme të ndryshme gjatë natës për urinim.

Për më tepër, është një frut  me kalori, diçka që duhet të merret parasysh nëse dikush zgjedh të marrë më shumë se një.

Nga ana tjetër mandarina është një burim i vitaminës C dhe me një gotë lëng, mund të mbuloni nevojat ditore të një personi të rritur.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu