Çmimet e grurit, sojës, misrit priten të jenë të paqëndrueshme gjatë 2023

0
Gjigandi

Pushtimi rus i Ukrainës bëri që çmimet e  grurit në të ardhmen në SHBA të rriteshin në fillim të vitit 2022 përpara tërheqjes së tyre të fundit. Viti i ri premton të jetë po prapë i paqëndrueshëm.

Kontratat e së ardhmes për grurin dhe sojën arritën nivele rekord më herët në vitin 2022, dhe kontratat e së ardhmes së misrit shënuan nivelin e tyre më të lartë në më shumë se një dekadë. Lufta e mbyti furnizimin dhe po ashtu edhe moti i thatë në shumë zona ku rriteshin të korrat.

Tani, çmimet e grurit kanë rënë afër çmimeve ku ishin në vitin 2022. Rënia vjen me një lehtësim të përgjithshëm të çmimeve për mallrat nga gazi natyror te pambuku dhe lëndë druri, të cilat kanë rënë në muajt e fundit pas rritjes. Më shumë rritje të normave të interesit nga Rezerva Federale dhe bankat e tjera qendrore për të qetësuar ekonomitë – një proces që shumë analistë thonë se mund të rezultojë në të paktën një recesion modest në vitin 2023 – pritet të mbajë një mbulesë ndaj kërkesës.

Për çmimet e drithërave, perspektiva është e pasigurt, pjesërisht sepse ato varen shumë nga një luftë për të cilën nuk duket se ka fund. Pushtimi rus i shkurtit bllokoi eksportet e drithit nga rajoni i Detit të Zi dhe çoi në një përplasje midis Rusisë dhe vendeve perëndimore lidhur me eksportet e energjisë ruse, duke dërguar valëzime në ekonominë globale.

Një marrëveshje e arritur në korrik lejoi kalimin e sigurt të grurit nga portet ukrainase të shkatërruara nga lufta, duke çliruar miliona tonë produkte ushqimore. Në nëntor, të dyja palët e zgjatën marrëveshjen edhe për 120 ditë të tjera. Megjithatë, marrëveshja është e brishtë. Rusia u tërhoq shkurtimisht në tetor dhe vazhdon të sulmojë qytetet portuale të Ukrainës. Eksportet e grurit të Ukrainës mbeten nën nivelet para fillimit të luftës, sipas të dhënave nga Organizata e Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë.

RonaTyra

Vendet perëndimore, përfshirë SHBA-në kohët e fundit vendosën kufij të çmimeve në shitjet ndërkombëtare të naftës së papërpunuar ruse, një veprim për të goditur shpenzimet e luftës të Kremlinit. Rusia tha javën e kaluar se nuk do të shesë naftë ose produkte të naftës në ato vende.

Lëvizjet në çmimet e naftës së papërpunuar ndikojnë në të ardhmen bujqësore, sepse kërkesa për misër dhe sojë amerikane rrjedh pjesërisht nga lëndët djegëse të rinovueshme. Misri është përbërësi kryesor për prodhimin e etanolit, ndërsa vaji i sojës është një vaj vegjetal që përdoret për prodhimin e biokarburanteve. Çmimet më të larta të naftës e bëjnë prodhimin e lëndëve djegëse të tilla më tërheqëse, duke stimuluar kërkesën për drithërat bazë.

E ardhmja e grurit u ngrit në nivele historike në ditët e para të luftës Rusi-Ukrainë. Tregtimi i kontratave të së ardhmes më aktive të grurit në Bordin e Tregtisë së Çikagos u rrit në një nivel rekord prej 12,94 dollarë për buhel në mars, duke mposhtur nivelin më të lartë të mëparshëm të vendosur në 2008.

Furnizimet e së ardhmes së sojës gjithashtu gjetën rekordin e tyre të lartë, duke u rritur në 17,69 dollarë për buhel në qershor. Kontratat e së ardhmes së misrit u rritën në 8.14 dollarë për buhel në prill, më e larta që kanë qenë që nga viti 2012.

Që atëherë, kontratat e së ardhmes kanë kthyer disa nga këto përfitime. Të premten, kontratat e së ardhmes së misrit u mbyllën me 0.2% në 6.77 dollarë për buhel, kokrrat e sojës u rritën me 0.5% në 15.22 dollarë për buhel dhe gruri u mbyllën me 2.2% në 7.93 dollarë për buhel.

“Ne mendojmë se shumica e çmimeve të mallrave do të lehtësohen në fillim të vitit 2023, në kulmin e recesionit global dhe shtrëngimit monetar në shumë ekonomi të mëdha,” tha Caroline Bain , kryeekonomiste e mallrave në Capital Economics me qendër në Londër, në një shënim të botuar në dhjetor.

Kina, konsumatori kryesor në botë i drithit, do të ndikojë gjithashtu në perspektivën për të ardhmen bujqësore në vitin 2023. Vendi kohët e fundit tha se do të anulonte masat e tij të rrepta për të kontrolluar përhapjen e Covid-19.

“Kina duhet të shohë një periudhë rritjeje të konsiderueshme ekonomike në vitin 2023, por kjo pritet të kufizohet në gjysmën e parë të vitit duke përhapur me shpejtësi Covid”, tha Arlan Suderman , kryeekonomist i mallrave me StoneX Group .

Megjithatë, fermerët gjithashtu po përballen me kosto më të larta operacionale, duke përfshirë plehrat dhe pajisjet e fermës, dhe kjo mund të mbajë çmimet e drithërave të larta.

“Kokrrat priren të tregtohen me ose afër kostos së prodhimit, por historikisht rrallë tregtohen nën koston e prodhimit,” tha Jake Hanley, drejtor menaxhues dhe specialist i lartë i portofolit me Teucrium Trading, i cili menaxhon ETF-të bujqësore.

Çmimet për komponentët e plehrave si urea janë tërhequr nga nivelet më të larta rekord më parë në 2022, por mbeten shumë mbi mesataren pesëvjeçare, sipas të dhënave nga firma kërkimore e mallrave DTN.

Çmimet e gazit natyror, një tjetër lëndë e parë për plehrat, kanë rënë ndjeshëm gjatë muajit të fundit, por janë gjithashtu në rritje nga një vit më parë./ The Wall Street Journal

a.m/dita

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu