Ushqimet që mund të rritin shëndetin e grave

0
110
Gjigandi

Gratë kanë një numër të nevojave unike ushqyese dhe zgjedhja e llojeve të duhura të ushqimeve dhe pijeve mund të ketë një efekt pozitiv në shëndetin e tyre. Siç kanë treguar studimet, zgjedhja e grupeve të caktuara të ushqimit dhe pijeve mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit dhe parandalimin e sëmundjeve të caktuara.

Në vijim ndodhet një listë e burimeve të dobishme të ushqyesve dhe që do t’ju kontribuojnë që të keni një trup të shëndetshëm:

1. Uji me limon rrit metabolizmin dhe ndihmon në humbjen e peshës

Uji i limonit është thelbësor në procesin e tretjes pasi që, ndërsa plakemi, sasia e acideve në stomakun tonë zvogëlohet. Një studim tregon se mbi 30 për qind e grave u zbulua se kishin gastrit atrofik.

Limonët janë të shkëlqyeshëm për humbjen e peshës pasi ato janë të mbushura me aromë, por fatmirësisht jo me kalori – lëngu i një limoni të tërë ka vetëm 12 kalori. Por është më shumë sesa thjesht një dietë- forcues aromash miqësore. Ndihmon në humbjen e peshës pasi ju ndihmon të luftoni dëshirat e urisë, si dhe të detoksifikoni mëlçinë.

Lexo edhe:  Vendoset gurthemeli për renovimin e stadiumit të Gjakovës

Flavonoidet e agrumeve në acidet e limonit gjithashtu kanë aftësi detoksifikuese që ndihmojnë në luftimin e kancerit dhe zvogëlimin e inflamacionit.

2. Qaji i gjetheve të mjedrës ndihmon në zvogëlimin e ngërçeve menstruale

Qaji i gjetheve të mjedrës, i njohur edhe si barishtja e gruas, është një pije e njohur që është e dobishme për shëndetin e grave pasi që është natyrshëm i lartë me vitamina dhe minerale të domosdoshme për trupin e femrës. Ai përmban hekur, kalcium, kalium, vitamina B, A, C dhe E.

Zakonisht përdoret nga gratë shtatzëna për të lehtësuar dhe shkurtuar punën e tyre, por gjithashtu është vërtetuar se lehtëson simptomat e sindromës paramstruale (PMS), gjakderdhjes së rëndë dhe ngërçeve të dhimbshme. Kjo është për shkak të vitaminave dhe mineraleve të larta që ai përmban që balancojnë hormonet dhe forcojnë muret e mitrës. Kur bëni çajin, gjithmonë mund të shtoni mjedra të vërteta.

3. Bima veriore rrënja Maca përmirëson simptomat e menopauzës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu