Studiuesit: Kollitja dhe teshtitja nuk janë mënyra e vetme për përhapjen e koronavirusit

0
31
blank
Gjigandi

Kollitja ose teshtitja nuk mund të jetë mënyra e vetme që njerëzit transmetojnë coronavirusin. Po ashtu, një bisedë e re mund të lëshojë mijëra pikëza aq të vogla sa të mund të qëndrojnë në ajër për tetë deri në katërmbëdhjetë minuta, sipas një studimi të ri.

Hulumtimi, i botuar të mërkurën, mund të ndihmojë në shpjegimin se si njerëzit me simptoma të buta ose pa simptoma mund të infektojnë të tjerët në vendet e afërta, si zyra, shtëpi pleqsh, anije lundrimi dhe hapësira të tjera të kufizuara.

Shkencëtarët pajtohen që coronavirusi kërcen nga një person tek tjetri më shpesh përmes pikave të imta të frymëmarrjes. Këto pikëza kanë tendencë të bien në tokë disa metra larg personit që lëshon ato. Ato mund të bien në sipërfaqe të ndryshme, ku njerëzit mund të prekin grimcat e mbetura të virusit dhe t’i transferojnë ato në fytyrat e tyre. Por disa pika mund të mbeten në ajër dhe të thithen nga të tjerët.

Skanimet me laser treguan se rreth 2,600 pika të vogla prodhoheshin në sekondë ndërsa flisnin. Kur studiuesit parashikuan numrin dhe madhësinë e pikave të prodhuara në vëllime të ndryshme bazuar në studimet e mëparshme, ata zbuluan se duke fryrë më shumë, mund të gjenerohen pika më të mëdha, si dhe sasi më të mëdha pikash. 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu