Sekretet e një fëmije me imunitet të fortë

0
16
Gjigandi

Mbajnë duart të pastra

Larja e rregullt e duarve zvogëlon rrezikun e sëmundjeve të frymëmarrjes dhe gastrointestinale, prandaj mësojini fëmijët tuaj me zakonin e pastrimit të tyre duke përdorur sapun para dhe pasi të hanë dhe pasi kanë shkuar në tualet.

Janë aktivë çdo ditë

Studimet tregojnë se stërvitja e rregullt dhe e moderuar mund të zvogëlojë deri në 50% rrezikun e ftohjes apo gripit duke rritur qarkullimin e qelizave që luftojnë infeksionin.

Flenë mjaftueshëm gjumë

Privimi i gjumit gati dyfishon rrezikun për t’u prekur nga gripi dhe ftohja. Shumica e fëmijëve kanë nevojë për 14 orë gjumë në ditë, ndërsa fëmijët në moshën parashkollore për 11-13 orë.

Shmangin prekjen e fytyrës

Viruset hyjnë në trup nëpërmjet hundës, syve dhe gojës, kështu që ndihmoni fëmijën tuaj të mbajë duart larg këtyre zonave. Kjo mund të jetë shumë e vështirë për t’u arritur, por larja e duarve do të ndihmonte në minimizimin e rrezikut.

Hanë ushqime të shëndetshme dhe të ekuilibruara

Konsumi i shumë frutave dhe perimeve ndihmon në përforcimin e sistemit imunitar të fëmijës. Jepini atyre shumë ushqime të pasura me vitaminë C si brokoli, luleshtrydhe, portokall dhe vitaminë D si ton, qumësht, drithëra.

Kanë bërë vaksinën e gripit

Kjo është mënyra më e mirë për të parandaluar gripin. Nëse ende nuk ja keni bërë fëmijës suaj, nuk duhet të prisni më gjatë.

Njoftime falas, njoftime pune

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu