Koronavirusi, pesë herë më vdekjeprurës sesa gripi sezonal

0
11
Gjigandi

Koronavirusi i ri është rreth pesë herë më vdekjeprurës për të rriturit sesa gripi sezonal, sugjeron një studim i ri.

Që nga fillimi i majit, rreth 65,000 amerikanë kanë vdekur nga COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga virusi, shkruajnë mediet e huaja.

Sidoqoftë, studiuesit thonë se të dy viruset nuk janë të krahasueshëm sepse njëri është më ngjitëse se tjetri dhe mënyra se si raportohen vdekjet është e ndryshme.

Duke përdorur të dhëna nga anija Diamant Princess, për të cilat janë të disponueshme të dhënat e plota, ata përcaktuan që shkalla e vdekshmërisë ishte 0.5 përqind – një rritje pesëfish më e lartë sesa niveli i vdekjes së gripit.

“Pavarësisht se zyrtarët mund të thonë se SARS-CoV-2 është” vetëm një grip tjetër “, ky pohim nuk është aspak i vërtetë”, shkroi ekipi, nga Universiteti Harvard dhe Universiteti Emory.

Studiuesit thonë se gjatë pandemisë, shumë spitale kanë kapërcyer kapacitetet e tyre të trajtimit.

Njoftime falas, njoftime pune

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu