Çfarë është sfungjeri konjak, si përdoret dhe pse gratë në të gjithë botën po ‘çmenden’ pas tij

0
107
blank
Gjigandi

Ndërsa furçat e pastrimit kanë revolucionarizuar mënyrën se si pastrojmë lëkurën tonë vitet e fundit, tashmë ka dalë një qarkullim një mjet i ndryshëm dhe pak i çuditshëm që thjesht mund t’i rrëzojë mundësitë e teknologjisë së lartë.

Mjeti në fjalë? Sfungjeri konjak. Këto sfungjerë të butë pastrimi mund t’ju japin atë pamje të bukur dhe të qartë të fytyrës që keni punuar kaq shumë për ta arritur.

Nëse jeni më shumë i intriguar për të mësuar në lidhje me këtë sfungjer, lexoni më tej për të zbuluar se si ky mjet i veçantë pastrues është ideal për të transformuar lëkurën tuaj.

Çfarë është një sfungjer konjak?

Të bëra nga bima e konjakut (një bimë porozeqë rritet në Azi), këto sfungjerë mund të përdoren në vend të një furçe pastruese për të hequr gjithçka nga lëkura, nga papastërtia dhe vaji deri tek pikat e zeza.

Gjithashtu këta sfungjerë masazhojnë butësisht lëkurën dhe punojnë për të ndihmuar në stimulimin e rrjedhës së gjakut dhe rritjen e qelizave të reja, të shëndetshme të lëkurës, duke e lënë atë jashtëzakonisht të pastër dhe të freskët.

Përfitimet e supozuara

“Përdorimi i sapunëve dhe locioneve të tjera me një nivel të lartë pH mund të shkatërrojë acidin e lëkurës tuaj dhe të shkaktojë të gjitha llojet e pabarazive. Duke përfshirë një sfungjer konjak të me përbërës qymyrin në rutinën tuaj, pH i lëkurës ekuilibrohet në mënyrë efektive (pasi bima është natyrisht alkaline), lëkura juaj është e eksfoluar butësisht, vaji i tepërt hiqet dhe bakteret që shkaktojnë puçrra luftohen.

Përveç qymyrit, sfungjerët e konjakut mund të injektohen me një larmi përbërësish të tjerë, secila me një qëllim tjetër. Për shembull, Sadsad vëren se sfungjerët e konjakut mund të formulohen me “çaj jeshil (i cili është i pasur me antioksidantë) për të parandaluar dëmtimin e mjedisit; kamomil, një antiergjenik që është më i miri për lëkurë jashtëzakonisht të ndjeshme; balta e kuqe franceze për të ndriçuar dhe zvogëluar skuqjen; balta franceze rozë për të zbutur dhe pastruar lëkurën dhe argjila jeshile franceze (e pasur me veti të pastrimit të thellë), e cila është e përsosur për lëkurën me vaj ose atë problematike.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu