Nën presion, presidenti Bolivian bën thirrje për zgjedhje të reja

0
132
Gjigandi

Nga presionin në rritje, Presidenti Bolivian Evo Morales bëri thirrje për zgjedhje të reja të dielën pasi pretendimi i tij se kishte fituar një mandat të katërt shkaktoi dyshime për mashtrim dhe nisi protestat vdekjeprurëse, shkruan AP.

Drejtuesi më i gjatë i shërbimit të Amerikës së Jugut bëri njoftimin pasi një raport paraprak nga Organizata e Shteteve Amerikane gjeti “parregullsi të vëzhguara” në konkursin presidencial të 20 tetorit dhe tha se duhet të mbahet një votim i ri.

Lexo edhe:  E la për një tjetër, burri vret gruan shtatzënë, shpëton mrekullisht foshnja

Pa përmendur raportin OAS, Morales tha se ai do të zëvendësojë trupin elektoral të vendit dhe u bëri thirrje të gjitha partive politike dhe të gjithë sektorëve që të ndihmojnë në sjelljen e paqes, pas protestave në të cilat tre njerëz janë vrarë dhe qindra të plagosur.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu