Lajme

Presidenti kinez ngushëllon Mbretëreshën Elizabeth

Presidenti kinez Xi Jinping ka dërguar një mesazh Mbretëreshës Elizabeth, duke shprehur ngushëllimet më të thella për familjet e viktimave dhe të plagosurit, raporton agjencia kineze e ë lajmeve Xinhua. Xi tha se populli kinez do të qëndrojë pranë popullit britanik në këtë kohë të vështirë. …

Lexo më shumë

Xhaferi takon ambasadorët Lisjen dhe Winton

Kryetari i Kuvendit të Maqedonis, Talat Xhaferi, vazhdon me takimet e tija të rëndësishme pas votimit si kryekuvendar. Siç informojnë nga Zyra për informim e Kuvendit, Xhaferi do të realizojë takim me ambasadorin e Kinës, Lis Lisjen. Një takim tjetër i Xhaferi do të realizohet me përfaqësuesen e përhershme të …

Lexo më shumë

Vjen reagimi i Donald Trumpit pas sulmit në Manchester

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, është solidarizuar me Britaninë e Madhe, pas sulmit të dyshuar terrorist në Manchester, ku u vranë 22 persona dhe u plagosen 59 të tjerë. Trump e ka dënuar sulmin, i cili ndodhi mbrëmë gjatë një konceri të pop yllit amerikan, Ariana Grande. “Ne …

Lexo më shumë

SHBA thotë se ka vrarë 7 militantë të Al-Kaidës në Jemen

Ushtria amerikane ka thënë se forcat e saj kanë vrarë 7 anëtarë të Al-Kaidës në Gadishullin Arabik, gjatë një bastisjeje në Jemen. Komanda Qendore e SHBA-ve ka thënë se “gjatë këtij operacioni, forcat amerikane kanë vrarë 7 militantë”. “Bastisjet e tilla na japin mundësi të mësojmë mbi kapacitetet, qëllimet e …

Lexo më shumë

Vllehët në Maqedoni urojnë për ditën e tyre kombëtare

Me rastin e Ditës Kombëtare të Vllehëve – 23 maji, Lidhja Demokratike e Vllehëve në Maqedoni dërgon telegram urimi për këtë komunitet për t’ua uruar 23 majin. Sipas tyre, vllehët kanë dhënë kontribut të madh historik, kulturor dhe shoqëroro-politik në ndërtimin, siç thonë, të Maqedonisë së përbashkët. Kjo parti thotë …

Lexo më shumë

Trump takohet sot me Abbasin

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, në ditën e dytë të vizitës së tij në Izrael dhe Bregun Perëndimor, pritet të udhëtoj në Betlehem, ku do të takohet me presidentin e Autoritetit Palestinez, Mahmud Abbas. Të hënën Trump zhvilloi takime me kryeministrin izraelit, Benjamin Netanyahu dhe vizitoi Murin Perëndimor …

Lexo më shumë