“Green Book”, filmi më i mirë në Oscar 2019 – lista e plotë e fituesve

0
1
Gjigandi

Ceremonia e Oscarit tërheq të gjithë pa përjashtim, nga aktorë të dëshmuar e deri tek të rinj që premtojnë shumë, por që secili prej tyre parakalon në tapetin e kuq me një synim: të kthehen në shtëpi me statujën e famshme të artë.

Gjithashtu, ceremonia e 91-të e Akademisë së çmimeve ka filluar të mbahet të dielën në mbrëmje në teatrin “Dolby” në Hollywood, ndërsa me orën tonë lokale prej orës 02:00 të së hënës.

Reigning supreme: British actress Olivia Colman won best actress for her role in The Favorite at the Academy Awards on Sunday night

Gjatë tërë ceremonisë kishte emocione të shumta dhe gara ishte shumë e ngushtë, por çmimin prestigjioz e vodhi “Green Book” si “Filmi Më i Mirë” ndërsa si “Regjisori Më i Mirë” është zgjedhur Alfonso Cuarón me filmin “Roma”.. Po ashtu, çmimin “Aktori Më i Mirë” e mori Rami Malek me filmin “Bohemian Rhapsody”, ndërsa “Aktorja Më e Mirë” e mori Olivia Colman me filmin “The Favourite”.

Image

Mahershala Ali won best supporting actor for his role in “Green Book.”

 

Gjithashtu, çmimin si “Aktori më i mirë mbështetës” e mori Mahershala Ali me filmin “Green Book” ndërsa atë si “Aktorja më e mirë mbështetëse” Regina King me filmin “If Beale Street Could Talk”.

Image

Newly single Lady Gaga gazes into Bradley Cooper’s eyes as they bring electrifying chemistry to performance of Shallow at the Oscars… as his girlfriend Irina Shayk watches from the audience

Gjatë ceremonisë, po ashtu, aktori Bradley Cooper dhe këngëtarja Lady Gaga dhënë një performancë të mahnitshme me këngën e tyre “Shallow” nga filmi ‘A Stari Is Born”, këngë e cila fitoi çmimin “Kënga Më e Mirë Origjinale”.

Lista e plotë të fituesve në Oscar 2019:

Best Picture (Filmi më i mirë):

Black Panther

BlacKkKlansman

Bohemian Rhapsody

The Favourite

Green Book – FITUES

Roma

A Star Is Born

Vice

Best Director (Regjisori më i mirë):

Spike Lee, BlacKkKlansman

Paweł Pawlikowski, Cold War

Yorgos Lanthimos, The Favourite

Alfonso Cuarón, Roma – FITUES

Adam McKay, Vice

Best actor (Aktori më i mirë):

Christian Bale, Vice

Bradley Cooper, A Star Is Born

Willem Dafoe, At Eternity’s Gate

Rami Malek, Bohemian Rhapsody – FITUES

Viggo Mortensen, Green Book

Best actress (Aktorja më e mirë):

Yalitza Aparicio, Roma

Glenn Close, The Wife

Olivia Colman, The Favourite – FITUESE

Lady Gaga, A Star Is Born

Melissa McCarthy, Can You Ever Forgive Me?

Best actor in a supporting role (Aktori më i mirë në rolin mbështetës):

Mahershala Ali, Green Book – FITUES

Adam Driver, BlacKkKlansman

Sam Elliott, A Star Is Born

Richard E. Grant, Can You Ever Forgive Me?

Sam Rockwell, Vice

Best actress in a supporting role (Aktorja më e mirë në rolin mbështetës):

Amy Adams, Vice

Marina de Tavira, Roma

Regina King, If Beale Street Could Talk – FITUESE

Emma Stone, The Favourite

Rachel Weisz, The Favourite

Best Animated Feature Film (Filmi më i mirë i animuar):

Incredibles 2

Isle of Dogs

Mirai

Ralph Breaks The Internet

Spider-Man: Into The Spider-Verse – FITUES

Best Cinematography (Kinomategrafia më e mirë):

Cold War

The Favourite

Never Look Away

Roma – FITUES

A Star Is Born

Best Costume Design (Dizajni më i mirë i kostumeve):

The Ballad of Buster Scruggs

Black Panther – FITUES

The Favourite

Mary Poppins Returns

Mary Queen of Scots

Best Documentary Feature (Dokumentari më i mirë):

Free Solo – FITUES

Hale County This Morning, This Evening

Minding the Gap

Of Fathers and Sons

RBG

Best Documentary Short Subject (Dokumentari më i mirë i shkurt):

Black Sheep

End Game

Lifeboat

A Night at The Garden

Period. End of Sentence. – FITUES

Best Film Editing (Filmi me teknik më të mirë):

BlacKkKlansman

Bohemian Rhapsody – FITUES

The Favourite

Green Book

Vice

Best Foreign Language Film (Filmi më i mirë në gjuhë të huaj):

Capernaum

Cold War

Never Looks Away

Roma – FITUES

Shoplifters

Best Makeup and Hairstyling (Grimi më i mirë dhe stili i flokëve):

Border

Mary Queen of Scots

Vice – FITUES

Best Original Score (Muzika/Kompozimi më i mirë):

Black Panther – FITUES

BlacKkKlansman

If Beale Street Could Talk

Isle of Dogs

Mary Poppins Returns

Best Original Song (Kënga më e mirë):

“All The Stars,” Black Panther

“I’ll Fight,” RBG

“The Place Where Lost Things Go,” Mary Poppins Returns

“Shallow,” A Star Is Born – FITUES

“When A Cowboy Trades His Spurs For Wings,” The Ballad Of Buster Scruggs

Best Production Design (Produksioni më i mirë):

Black Panther – FITUES

The Favourite

First Man

Mary Poppins Returns

Roma

Best Animated Short Film (Filmi më i mirë i shkurt i animuar):

Animal Behaviour

Bao – FITUES

Late Afternoon

One Small Step

Weekends

Best Live Action Short Film:

Detainment

Fauve

Marguerite

Mother

Skin – FITUES

Best Sound Editing (Zërimi më i mirë):

Black Panther

Bohemian Rhapsody – FITUES

First Man

A Quiet Place

Roma

Best Sound Mixing (Miksimi më i mirë i zërimit):

Black Panther

Bohemian Rhapsody – FITUES

First Man

Roma

A Star Is Born

Best Visual Effects (Efektet më të mira vizuale):

Avengers: Infinity War

Christopher Robin

First Man – FITUES

Ready Player One

Solo: A Star Wars Story

Best Adapted Screenplay (Skenari më i mirë i përshtatur):

The Ballad Of Buster Scruggs

BlacKkKlansman – FITUES

Can You Ever Forgive Me?

If Beale Street Could Talk

A Star Is Born

Best Original Screenplay (Skenari më i mirë origjinal):

The Favourite

First Reformed

Green Book – FITUES

Roma

Vice

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu