Vijon paniku, ja sa herë u trondit Shqipëria pas tërmetit 5.8 ballë, lëkundje gjatë gjithë natës – Lajmi i Fundit

0
16

Vendi ynë është lëkundur plot 17 herë nga tërmetet e forta, prej pasdites së djeshme në orën 16:04.
Tërmeti i parë ishte me magnitudë 5.8 ballë të shkallës Rihter, më i forti i tre dekadave të fundit.

Ky tërmet shkaktoi dëme të mëdha në Durrës dhe Tiranë, duke shkatërruar mbi 100 banesa dhe 7 pallate, si dhe duke lënduar me dhjetëra qytetarë. Pas kësaj lëkundjeje dramatike, që shkaktoi panik e tmerr te qytetarët, lëkundjet kanë vijuar gjatë gjithë kohës, por me magnitudë më të vogël.
Një tjetër tërmet i fortë u shënua dhe në mesnatë pak pas orës 00:00, me magnitudë 5 ballë, ndërsa lëkundje të tjera të forta janë shënuar gjatë natës, duke bërë që shumë qytetarë të kalojnë natën jashtë.
Epiqendra e tërmeteve ishte në Detin Adriatik, me një thellësi jo shumë larg qytetit të Durrësit, ndaj dhe pasojat më të mëdha kanë qenë në qytetin bregdetar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here