U takuan nëpërmjet një aplikacioni, çifti ngec në Kosta Rika në takimin e tretë. Rezultatet janë befasuese

0
20
Gjigandi

Spontaniteti në takim është një cilësi e nënvlerësuar, por ndonjëherë, ai patjetër që mund të shkaktojë zjarr. Kjo është ajo që zbuluan Matt Robertson dhe Khani Le, kur takimi i tretë i tyre ‘i egër’ përfundoi të ishte më shumë se ajo për të cilën ata kishin rënë dakord.

Takimi i tretë ka zgjatur më shumë se 60 ditë

Matt Robertson dhe Khani Le u takuan të dy në Neë York City. Pasi u takuan në një aplikacion takimesh, të dy vendosën ta çojnë takimin e tretë në një nivel tjetër.

Në fillim, nisi me një shaka.

“Ne thjesht bënim shaka se si të dy kishim nevojë për pushime. ‘Le të shkojmë në një vend të ngrohtë. Le të largohemi,’ gjëra të tilla, por duke u tallur. Pastaj u bë e vërtetë, sepse askush nga ne nuk u tërhoq. Unë gjithmonë i provoj njerëzit dhe kur ajo nuk po tërhiqej, mendova, ‘Në rregull, do të vazhdoj.’- tha Matt Robertson tek ‘People’.

Kështu që të dy rezervuan fluturimet nga një nxitje e momentit, në fillim të marsit, 2020. Dhe tani, qëndrimi i tyre 5-ditor është shndërruar në ndoshta takimin më të gjatë në histori, pasi kanë ngecur në Kosta Rika për më shumë se 60 ditë.

Pastaj, goditi kriza

Si Matt ashtu edhe Khani nuk kishin asnjë të dhënë që koronavirusi do të shndërrohej në pandeminë globale që është sot.

“Në atë kohë nuk kishte këto përmasa. Më kujtohet që dëgjuam diçka për të në Kinë dhe kur erdhëm këtu filluam të dëgjonim më shumë, “- kujton Robertson. “Trump ishte ende duke thënë:‘ Nuk përfshinte aktivitete argëtuese. Megjithatë, me kalimin e ditëve, të dy panë që në hotelin e tyre kishte gjithnjë e më pak njerëz. Në këtë moment, ata kuptuan se gjërat ishin më serioze nga sa kishin menduar.”

“Unë mendoj, ditën e tretë ose të katërt, vetëm tetë prej nesh kishin mbetur në hotel. Dhe atëherë gjërat filluan të ndryshojnë, “- tha Matt. “Unë mendoj se ishte dita e katërt kur ata njoftuan nivelin katër këshillues të udhëtimit. Dhe brenda 24-orëve gjithçka filloi të ndryshonte vërtet, sepse fluturimet u ndaluan. Kështu që fluturimi ynë u anulua të nesërmen në mëngjes. “

Që atëherë, ata kanë qëndruar në hotele të ndryshme dhe Airbnbs, duke paguar nga xhepat e tyre ndërsa presin për një vend në një aeroplan që kthehen në shtëpi.

Pavarësisht gjithçkaje, kimia e tyre vetëm u përmirësua

Çdo dy persona në këtë situatë mund të futen në shumë telashe. Në fund të fundit, ishte teknikisht vetëm takimi i tyre i tretë dhe nuk e njihnin akoma mirë njëri-tjetrin.

Sidoqoftë, Matt dhe Khani zbulojnë se natyra e tyre e lirë e shpirtit është pikërisht ajo që e bëri situatën të funksionojë. Në fakt, ky ishte çelësi për bashkëjetesën e tyre të suksesshme.

“Unë nuk mendoj se ne me të vërtetë kishim ndonjë pritshmëri se si do të ishte. Ndihem sikur jemi të dy të ngjashëm për faktin se shkojmë me rrjedhën, duke parë se si është. Ndjej se kemi një qasje goxha të ngjashme me takimet. Ne nuk po kërkonim asgjë serioze, thjesht të kalonim mirë dhe të dy ishim goxha të pavarur.”- tha Khani Le.

Ata e zhvilluan rutinën e tyre në mënyrë organike. “Ne kemi pasur një ekuilibër të mirë mes hapësirës personale dhe kohës së bashku, duke bërë aktivitete dhe gjëra të tilla”,- vazhdon Le. “Por deri më tani, po shkoj me rrjedhën dhe deri më tani, rrjedhja ka qenë e mirë.”

Nga ana e tij, Matt ndjen se situata e pazakontë ishte një moment mësimi, pasi kurrë nuk mendoi se mund të kalonte diçka si kjo.

“Ndjej sikur ishte një përvojë ku mësoni më shumë për veten tuaj. Unë nuk mendoja se do të mbijetoja edhe aq gjatë me një person ”.

Takimi … u përshpejtua

“Është takimi më i gjatë që kam kaluar ndonjëherë pa ndalim me një person. Kjo është si ekuivalenti i takimit në vitet e qenve, “- pranon Matt. Në të vërtetë, e kuptuan se dinë shumë më tepër për njëri-tjetrin edhe pse marrëdhënia e tyre sapo ka filluar.

“Ne thjesht e shfrytëzuam në maksimum,”- thotë Matt.

Ndërsa presin për kthimin e tyre, Matt dhe Khani kanë shijuar “Pura Vida”, që do të thotë “jetën e thjeshtë”.

“Njerëzit gjithmonë thonë,‘ Si po kaloni? Pura Vida. Gjithçka është mirë. Merrni maksimumin nga jeta. ‘Dhe ishte motoja jonë për ta kapërcyer këtë, “- thotë Matt.

Të bësh më të mirën në një situatë të egër

Si Matt ashtu edhe Khani e gjetën njëri-tjetrin në rrethana të pakëndshme. Por ata të dy morën një shans së bashku dhe e shfrytëzuan më së miri situatën e papërshtatshme.

Nëse ka diçka që mund të mësojmë prej tyre, është se marrja përsipër e rreziqeve nuk është gjithmonë një gjë e keqe. Dhe kur rreziku vjen me një pasojë të padëshiruar, ne gjithmonë mund të gjejmë diçka të mirë në të. Matt dhe Khani krijuan një lidhje më të fortë. Ata të dy e dinin se u pëlqen aventura.

Njoftime falas, njoftime pune

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu