Kulla e Bankës 108 metra e lartë shembet në një shpërthim të kontrolluar në Johannesburg

0
11
Gjigandi

Një kullë 108 metra në Johannesburg u rrënua në dielën, duke dërguar një re masive rrënojash në ajër.

Ish-ndërtesa e Bankës së Lisbonës u shemb nga një shpërthim i kontrolluar.

“Ishte ndërtesa e dytë më e madhe që u rrënua. Ajo ishte 108 metra e lartë. Ndërtesa më e lartë që është shkatërruar ndonjëherë ishte 114 metra”, tha Tasneem Motara, Gauteng Anëtare e Këshillit Ekzekutiv për Infrastrukturën dhe Zhvillimin e Pronave.

Ekspertët thanë se ishte “ndoshta një nga prishjet më të vështira” për të cilat kanë punuar, tha Motara.

“Ishte plotësisht i suksesshëm”, shtoi ajo.

Vendimi për prishjen e kullës u mor nga qeveria provinciale Gauteng pas një vlerësimi strukturor pas një zjarri të madh.

Tre zjarrfikës humbën jetën duke luftuar me flaktët, në shtator të vitit 2018. 

 

Njoftime falas, njoftime pune

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu