SHBA sugjeron që ish-presidenti i Bolivisë Morales, të qëndrojë jashtë në zgjedhjet e ardhshme

0
19

Shtetet e Bashkuara të enjten sugjeruan që ish-presidenti i Bolivisë Evo Morales duhet të qëndrojë jashtë në zgjedhjet e ardhshme, të cilat Uashingtoni tha se duhet të jenë “të lira, të drejta dhe transparente”.

Sekretari i Shtetit Mike Pompeo premtoi mbështetjen e SHBA-së për qeverinë në tranzicion, e cila mori detyrën pasi e majta e veteranëve Morales u largua në mes të një trazire për zhvillimin e zgjedhjeve të 20 tetorit, raporton France24.

“Ne e admirojmë popullin Bolivian që vendosi për kushtetutën e tyre, demokracinë e tyre dhe zgjedhjet falas, të ndershme dhe transparente,” tha Pompeo në një deklaratë.

“Ata që morën pjesë në parregullsitë e parregullta dhe manipulimin e votës në zgjedhjet e meta të 20 tetorit, duhet për të mirën e Bolivisë, të lënë mënjanë dhe t’i lënë Bolivianët të rindërtojnë institucionet e tyre,” tha ai.

Gjigandi

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu