Irani fillon të rilidhet përsëri me internet pas përfundimit të protestave

0
40
Gjigandi

Irani të enjten filloi rivendosjen e aksesit në internet në kryeqytetin Teheran dhe një numër provincash, thanë agjensitë e lajmeve dhe banorët, pas një mbyllje pesë-ditore në mbarë vendin që synonte të ndihmonte në protestat kundër rritjes së çmimit të karburantit, raporton Reuters.

Rojet Revolucionare thanë që qetësia ishte kthyer në të gjithë Iranin, njoftoi TV shtet. Amnesty International tha se mbi 100 demonstrues ishin vrarë nga forcat e sigurisë, një shifër e refuzuar si “spekulative” nga qeveria.

“Interneti gradualisht po restaurohet në vend,” tha agjensia e lajmeve gjysmë zyrtare Fars, duke cituar burime të paidentifikuara.

Fars citoi burimet të thoshin se Këshilli i Sigurisë Kombëtare që kishte urdhëruar mbylljen e miratuar riaktivizimin e internetit në “disa zona dhe, sipas raportimeve të deritanishme, interneti me linjë fikse është rikthyer në Hormozgan, Kermanshah, Arak, Mashhad, Qom, Tabriz, etj. Provincat e Hamadan dhe Bushehr, dhe pjesë të Teheranit “.
 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu