Protesta të reja, shpërthejnë plaçkitjet në Kili përkundër kabinetit të ri

0
88
blank
Gjigandi

Protestat e reja dhe sulmet ndaj bizneseve shpërthyen të hënën në Kili përkundër zëvendësimit të presidentit Sebastián Piñera të tetë ministrave kryesorë të kabinetit me më shumë figura të qendrës dhe përpjekjet e tij për të siguruar vendin që ai ka dëgjuar thirrje për barazi më të madhe dhe shërbime të përmirësuara sociale, raporton AP.

Mijëra protestues u mblodhën përsëri në Santiago-në qendrore, dhe një grup i vuri zjarrin një ndërtese që strehon një restorant të shpejtë dhe dyqane. Zjarrfikësit po luftonin me flakën.

Grabitës të tjerë sulmuan një farmaci dhe pati një përpjekje për të vënë zjarr një stacion metroje. Ndërkohë, qindra mijëra njerëz u përpoqën të ktheheshin në shtëpi nga puna me autobusë falas të dërguar për të zëvendësuar trenat jashtë shërbimit për shkak të djegies së dhjetëra stacioneve gjatë javës së kaluar në sistemin më modern të transportit publik të Amerikës Latine.
 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu