Nga përshkallëzimi rritet numri i vdekjeve në Gaza, arrin në 23 persona

0
89
blank
Gjigandi

Sulmet ajrore izraelite vranë 13 palestinezë në Gaza të mërkurën, thanë zyrtarët mjekësorë, duke rritur numrin e vdekjeve palestineze në 23 gjatë një përshkallëzimi dy-ditor në dhunë që kur Izraeli filloi sulmet për të vrarë një komandant të Xhihadit Islam, shkruan Reuters.

Që në mëngjes herët militantët e Gazës hodhën raketa në Izrael dhe ushtria izraelite goditi nga ajri, duke rifilluar pas një përgjumje brenda natës. Kishte raportime për plagosje, por nuk kishte vdekje brenda Izraelit, ku ushtria tha se qëlloi shumë nga raketa me mbrojtje ajrore.

Trupat e gjashtë personave u sollën në spitalin Shifa të Gazës në taksi dhe ambulanca herët të mërkurën, pasi të afërmit qanin dhe bërtisnin. Mjekët dhe dëshmitarët thanë se ata ishin civilë që jetonin në lagje me popullsi të dendur.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu