Trafik armësh dhe municionesh nga Shqipëria në Greqi, shkatërrohet grupi kriminal – Lajmi i Fundit – Lajme

0
Gjigandi

Një grup kriminal që trafikonte armë e municione është shkatërruar në Greqi.
Mediat greke raportojnë se janë arrestuar 16 persona, 11 prej të ndaluarve janë grekë dhe 5 të huaj, ndërsa ata akuzohen për pjesëmarrje në një grup kriminal aktiv.

Sipas hetimeve, autorët kishin importuar nga Shqipëria armë lufte dhe municioni, ndërsa grupi përbëhej nga dy “bërthama”.
Sipas ELAS, ishte grupi shqiptar, i përbërë nga anëtarë që duke vepruar në nëngrupe të veçanta, ishin përgjegjës për grumbullimin e numrit të kërkuar të municioneve dhe grupi i Kretës. Armët dhe municionet transportoheshin me një kamion, që drejtohej nga 59-vjeçar dhe një pasagjer 54-vjeçar. Mendohet se armët mund të kenë dalë nga mali, duke përdorur kullotat në pronësi të pasagjerit.
Hetimi policor tregoi se nga nëntori i vitit 2018 e deri më sot, ky grup kriminal kishte kryer katër importe të një numri municionesh të pacaktuar nga Shqipëria.
Dje në Chania, u kontrollua një kamion, pasi u zhvendos nga një anije, ku u gjetën dhe konfiskuan: Katër kallashnikov, gjashtë kallashnikov, 122.566 kallashnikov dhe dy pushkë. Hetimet e policisë u zhvendosën në banesat e të arrestuar. Kështu gjatë kontrollit të ushtruar në shtëpinë e një e 55-vjeçaritnë Thesprotia dhe 64-vjeçarit në Kozani u gjetën një armë zjarri, një mori pajisjesh telefonike celulari dhe karte telefonike dhe një armë gjahu. Në shtëpitë e 31-vjeçarit dhe 42-vjeçarit (në Rethymnon): fishekë të llojeve dhe të kalibrit të ndryshëm, njëzet bomba, dy xhepa pistoletë, kuti pastrimi, një shumëllojshmëri të pajisjeve të kartave të telefonit celular dhe të pushkëve.Sipas njoftimit, një hetim policor zbuloi se përfitimi i paligjshëm financiar që anëtarët e grupit kriminal kishin nga trafikimi i paligjshëm i municioneve vlerësohet në 232,000 €.
Hetimi paraprak bëhet nga Divizioni i Krimit të Organizuar i Drejtorisë Rajonale të Policisë Kretë.

RonaTyra

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu