Rama sulmon Bashen duke cituar Zaevin: “Ne opozite asnjehere nuk krijuam pershtypjen kunder negociatave” – Lajmi i Fundit – Lajme

0
84
blank
Gjigandi

TIRANËKryeministri Edi Rama ka akuzuar kreun e Partisë Demokratike për rolin që ky i fundit ka luajtur në procesin integrues të vendit në Bashkimin Evropian. Shefi i qeverisë shqiptare ka publikuar një deklaratë të homologut të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, i cili sipas tij edhe kur ishte në opozitë, nuk ka krijoi asnjë pengesë për rrugën europiane të vendit të tij drej unionin të BE-së “Unë si Zoran Zaev nuk isha në opozitë parë 100 vitesh, por para 21 muajsh dhe kur ishim në opozitë asnjëherë nuk lejuam që të japim përshtypjen para institucioneve europiane se jemi kundër fillimit të bisedimeve të vendit tonë me BE-në”-tha Zaev. Ndër të tjera Rama pohon se Basha ka luajtuar një rol kret tjetër duke mbajtur një qëndrim kundër hapjes së negociatave me Bashkimin Europian. “Nuk ka, dhe nuk mund të ketë Shqipëri europiane! Këtë e kemi thënë prej fillimit ne demokratët, ne opozitarët. Këtë sot e ka thënë me një gjuhë të qartë edhe Brukseli”- ka thënë Basha.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu