Rama e akuzoi per lidhje me bandat, Brace zbulon emrin e prokurorit – Lajmi i Fundit – Lajme

0
Gjigandi

Zv.kryeministri Erion Brace zbloi sot ne Durres emrin e prokurorit nga ky qytet qe u akuzuar dje nga kryeministri Rama gjate fjales se mbajtur ne Kuvend, si pjese e bandave.
Rama i referohej prokurorit të Durrësit Arian Ndoja. Gjatë ditës së sotme, pas Ramës ka qenë Erion Braçe ai që ka bërë akuza për prokurorin e Durrësit, teksa ndodhej i pranishëm në seancën ndaj Liridon Pulës, ish-drejtorit të Kadastrës.

Ndoja ka qenë prokurori që dha urdhërin për arrestimin e Pulës brenda zyrës së Kadastrës, pasi akuzohet për korrupsion dhe shpërdorim të detyrës.
Sipas Braçes, nga ajo çfarë ka dëgjuar në seancë, prokuroria nuk paraqiti asnjë provë për akuzën e ngritur dhe se gjithcka vjen në formë presioni për të legalizuar pallate dhe toka të bandave.
“Liridon Pula akuzohet për çështje që nuk i përkasin. Është absurde që një nëpunës i shtetit të jetë nën presionin e një prokurori që punon për grupet kriminale”, tha Braçe.
Ai theksoi se veprime te tilla po kryhen nga prokurore qe nuk e kane kaluar vettingun ndersa shtoi se keta individe duhet te kontrollohen sa me pare dhe te nxiren jashte sistemit gjyqesor ne vend.

RonaTyra

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu