Nga shpërthimi i bombave vdesin gjashtë civilë në qytetin kryesor në Siri

0
103
blank
Gjigandi

Tre bomba të njëkohshme vranë të paktën gjashtë civilë të hënën në qytetin verior lindor të Sirisë, Qamishli, sulmi i fundit për të synuar kryeqytetin de-fakto të pakicës kurde të përfshirë në vend, shkruan France24.

Nuk kishte asnjë pretendim të menjëhershëm të përgjegjësisë për bombardimet, të cilat erdhën pasi grupi i Shtetit Islamik tha se ishte përgjegjës për vrasjen e një prifti nga qyteti.

Dy bomba makine dhe një motor i ngurtë shpërtheu në një treg të ngjeshur dhe pranë një shkolle dhe disa kishave, tha Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut me qendër në Britani.

Gjashtë civilë u vranë dhe 22 u plagosën në sulme, tha grupi i monitorimit të luftës, i cili mbështetet në burime brenda Sirisë për raportet e tij.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu