Ish-oficeri i CIA-s dënohet me 19 vjet burg për shitjen e sekreteve në Kinë

0
57
Gjigandi

Një ish-agjent i CIA-s u dënua me 19 vjet burg për një komplot spiunazhi, në të cilin prokurorët thonë se ai mori më shumë se 840,000 dollarë nga Kina për të shpërndarë emrat e burimeve njerëzore dhe njohuritë e tij për spycraft.

Dënimi i shqiptuar për Jerry Chun Shing Lee, 55 vjeç, nga një gjykatës federal në Alexandria, Virxhinia të premten, ishte dukshëm më i gjatë se 10-vjetët e kërkuara nga avokatët mbrojtës.

Lee u shpall fajtor për komplotin për të kryer spiunazh në maj, por prokurorët dhe avokatët e mbrojtjes nuk u pajtuan nëse ekzistonte prova që Lee të kryente ndonjë spiunazh aktual.

Prokurorët thonë se oficerët e inteligjencës kineze i dhanë Lee-s më shumë se 840,000 dollarë gjatë një periudhe tre vjeçare, duke filluar në vitin 2010, dhe se Lee me gjasë u dha atyre të gjitha informacionet që ai kishte nga një karrierë 13-vjeçare si një oficer i CIA-s. Ata kërkuan një burg më shumë se 20 vjet.

Avokatët mbrojtës thonë se qeveria nuk vërtetoi kurrë se paratë vinin nga Kina ose që Lee ndonjëherë kishte realizuar ndonjë plan për të dhënë sekretet qeveritare.

Prokurorët pranuan se ata nuk kishin prova të drejtpërdrejta për të provuar atë që u transmetua, dhe as prova që 840,000 dollarë në para të gatshme që Lee depozitoi në llogarinë e tij bankare erdhën nga inteligjenca kineze.

Por prokurorët thanë që Lee kurrë nuk ishte në gjendje të dilte me një shpjegim të mirë se ku i mori paratë.

Ai drejtoi një biznes të duhanit në Hong Kong, por në thelb ishte një dështim, thanë prokurorët.

Small tha që oficerët e inteligjencës kineze që u takuan me Lee gjithashtu i dhanë atij më shumë se 20 ‘detyra’ në të cilat ata kërkuan detaje të spycraft të CIA-s, si mënyra se si ata komunikojnë me burime dhe ruajnë mbulesën e tyre.

Në veçanti, çështja e Lee tërhoqi krahasime me Kevin Mallory, një ish-oficer i CIA-s i cili u dënua me 20 vjet burg në fillim të këtij viti për zbulimin e sekreteve në Kinë në këmbim të 25,000 dollarëve.

Lee, nga ana e tij, kërkoi falje për veprimet e tij. “Unë marr përgjegjësinë e plotë për sjelljen time”, tha Lee, një qytetar i natyralizuar amerikan që emigroi në Hawaii nga Hong Kongu me familjen e tij kur ishte 15 vjeç. 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu