Çfarë përmban ‘Karta 2020’ që firmosën sot dy deputetët e Kuvendit?

0
188
Gjigandi

Ashtu siç u raportua gjatë pasdites, Rudina Hajdari dhe Ralf Gjoni ishin dy deputetët që ndoqën sot nga afër organizimin e Nismës Thurje në Gjirokastër, ku u prezantuan idetë e ‘Kartës 2020’.

googletag.cmd.push(function() { googletag.display(‘div-gpt-ad-1508592105648-0’); });

Hajdari dhe Gjoni, në një prononcim për Top Channel, thanë se merrnin pjesë në këtë aktivitet pasi “si deputetë të opozitës ne mendojmë se duhet të dëgjojmë më tepër hallet e qytetarëve shqiptarë e më pas t’i përcjellim ato në Parlament”.
  Fotot/ Ralf Gjoni dhe Rudina Hajdari drejt formimit të një partie politike?
Në fund të takimit, dy deputetët firmosën edhe peticionin e Nismës Thurje, ku shpaloset edhe plani i ‘Kartës 2020’.
Por çfarë përmban ‘Karta 2020’?
Megjithëse pjesa më e madhe e publikut e ka humbur besimin te politika, ne jemi të bindur se vetëm përmes ideve të reja politike, Shqipëria mund të dalë nga kriza ku ka hyrë dhe vendi të futet në rrugën e zhvillimit ekonomik dhe social, shkruhet në preambulën e kësaj karte. Më tej vijon se, kjo kartë përmban 8 teza se si mund të rimëkëmbet Shqipëria, duke filluar me decentralizimin e pushtetit dhe fuqizimin e qytetarëve në qeverisjen e vendit.
1-Shtetëzimi i pasurisë natyrore
2-Rishpërndarja e pasurisë dhe rivitalizimi i ekonomisë
3-Fuqizimi i popullit dhe ushtrimi i sovranitetit në mënyrë të drejtpërdrejtë
4-Decentralizimi i pushtetit dhe fuqizimi i mekanizmave të balancës dhe kontrollit kushtetues.
5-Demokratizimi i partive politike
6-Garantimi i zgjedhjeve të lira dhe të ndershme
7-Rikthimi në traditën e Jurisë në sistemin gjyqësor
8-Bashkimi i shqiptareve

Lexo edhe:  Rama i kujton Bashes qendrimin e DASH per negociatat - Lajmi i Fundit - Lajme

FOTO GALERI
1/17

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu