Google Maps shtojnë paralajmërime për COVID-19 në udhëzime

0
9
Gjigandi

Karakteristikat do të përpiqen dhe të shmangin mbingarkimin e Google Maps duke shtuar paralajmërime të reja për koronavirusin në një përpjekje për të mbajtur të sigurt transportin publik.

Ky tipar do të tregojë lajmëruesit e transportit publik kur të kërkojnë udhëzime, me shpresën se ai do të ndalojë mbipopullimin në trenat ose autobusët.

Përdoruesit gjithashtu do t’u thuhet nëse një udhëtim ka të ngjarë të goditet nga kufizimet që lidhen me pandeminë, së bashku me masat paraprake të detyrueshme nga zyrtarët lokalë.

Këto përfshijnë paralajmërime nëse shërbimet e transportit publik pezullohen për shkak të pandemisë.

Google po përdor këtë veçori në Mbretërinë e Bashkuar, si dhe në Argjentinë, Australi, Belgjikë, Brazil, Kolumbi, Francë, Indi, Meksikë, Hollandë, Spanjë, Tajlandë dhe SH.B.A, shkruan Independent. Transporti publik ka funksionuar në orare të reduktuara që nga fillimi i shpërthimit, me vetëm punëtorët kryesorë të këshilluar që të bëjnë udhëtime nëse nuk kanë alternativë.

Vjen ndërsa maskat e fytyrës përcaktohen të bëhen të detyrueshme për njerëzit që duan të udhëtojnë me transport publik në Angli për të kufizuar përhapjen e Covid-19 nga 15 qershori, ndërsa Skocia, Uellsi dhe Irlanda Veriore po rekomandojnë përdorimin e tyre.

Google po prezanton gjithashtu alarmet në Hartat që shoferët të japin informacione për pikat e kontrollit dhe kufizimet përgjatë rrugës së tyre, siç është kur kaloni kufijtë kombëtar, megjithëse kjo veçori do të jetë e disponueshme vetëm në Kanada, Meksikë dhe SH.B.A. fillimisht.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu