10 ushqime që përmbajnë më shumë sheqer sesa mendoni

0
Gjigandi

Nuk është sekret që sheqeri është i keq për shëndetin tuaj. Nuk po flas për sheqerna natyralë që hamë me fruta dhe mjaltë – kjo sasi është e vogël në krahasim me të gjithë sheqerin që konsumojmë me produkte në dukje pa sheqer. Ju nuk duhet të hidhni zierje në biskota dhe bare çokollate çdo ditë për të ngrënë sheqer – ka produkte që përmbajnë shumë prej tyre që nuk janë as të ëmbla! Po, edhe ajo supë me domate që blini nga supermarketi përmban dozën tuaj ditore të sheqerit. Nëse dëshironi të prerë seriozisht sheqerin, duhet të dini disa hile. Këtu janë 10 ushqime që përmbajnë më shumë sheqer sesa mendoni.

Pije të Gazuara

Kompanitë pëlqejnë të fshehin sa sheqer po vendosin në produktet e tyre, kjo është arsyeja pse ata dalin me emra të ndryshëm për të mashtruar blerësin. Ju mund të jeni duke kërkuar sheqer të vjetër, por përkundrazi do të shihni sakarozë, shurup karboni, fruktoza, dekstrozë dhe çfarë nuk është. Ju me të vërtetë duhet të përmirësoni lojën tuaj kimike për të kuptuar se sa sheqer ka në produktin që blini. Sode është një zgjedhje mjaft e dukshme, por dëgjoni këtë – një kuti sode përmban 29 gr sheqer, kjo është më shumë se doza juaj e përditshme! Gratë këshillohen të konsumojnë 25 gr sheqer në ditë, ndërsa burrat mund të konsumojnë deri në 36 gram.
 

Jogurt me fruta

Jogurt me fruta mund të reklamohet si i shëndetshëm, por është më rrallë. Sidomos ato me pak yndyrë – ndërmarrjet vendosin më shumë sheqer për të kompensuar mungesën e shijes, duke e bërë kosin me aromë po aq të shëndetshëm sa një lugë akulloreje. Një kos 8-onsh mund të përmbajë deri në 33 gr sheqer, kështu që më mirë t’i lexoni etiketat me kujdes. Mundësia më e mirë është të blini kos të thjeshtë dhe të shtoni vetë frutat dhe mjaltin tuaj të freskët.

Image

Shurupi

Shurupi zakonisht reklamohet si një zëvendësues i shëndetshëm i sheqerit, por është shumë larg asaj. Fruktoza 85%, e cila godet në mëlçinë tuaj dhe mund të shkaktojë probleme të mëdha në planin afatgjatë. Më e vështirë për trupin tuaj të metabolizojë fruktozën sesa të themi saharozën, por në fund të fundit asnjë nuk është më e mirë se tjetra. Prapëseprapë, do të jetë pak më e lehtë për trupin tuaj të metabolizojë sheqerin nga kallami se shurupi.
 

Image

Granola

Granola nuk janë më të mira se ëmbëlsirat me çokollatën e tyre ose veshjen e kosit të mbushura me sheqer. Ato gjithashtu mund të përmbajnë sheqer kafe, mjaltë, shurup misri dhe ëmbëlsues të tjerë jo të shëndetshëm. Gjysma e filxhanit të kokrrës mund të duket si një meze e lehtë e pafajshme, por paketon rreth 10 gr sheqer. Nëse nuk ndiheni mjaftueshëm të plotë dhe hani një shërbim tjetër, do të bëhet një fatkeqësi sheqeri për trupin tuaj.

Image

Salca e Barbecue

Salcë e mirë e vjetër për Barbecue është një bombë e vërtetë sheqeri, edhe nëse merrni një sasi të vogël. Vetëm disa lugë salcë BBQ përmbajnë më shumë sheqer se sa keni pazar. Mund të merrni dy lugë gjelle nga kjo salcë dhe së bashku me të konsumoni dy lugë sheqer. Deri në 33% të salcës BBQ është sheqer i pastër! Jini të kujdesshëm me porcionet tuaja dhe provoni të bëni salcat tuaja kur është e mundur.

Image

Salca e makaronave

Të gjitha salcat premade janë të mbushura me sheqer, por salca e makaronave thjesht nuk duket se duhet të jetë në listë, apo jo? Në fund të fundit, nuk është edhe aq e ëmbël! Epo, në të vërtetë përmban shumë sheqer – një pjesë e tij vjen natyrshëm nga domatet, por pjesa tjetër shtohet për të përmirësuar aromën dhe për të ruajtur produktin. Gjysma e një filxhan salcë makarona mund të paketojë rreth 12 gr sheqer, kështu që më mirë ta bëni vetë salcën tuaj pa sheqer ose të kërkoni nivele të ulëta të sheqerit në listën e përbërësve.
 

Image

Fruta të thata

Frutat e thata duken si një rostiçeri kaq e shëndetshme, por realiteti është pak më ndryshe. Shumë marka në të vërtetë përdorin sheqer në produktet e tyre, kështu që duhet të kujdeseni për atë kur blini fruta të thata. Por i gjithë procesi i tharjes krijon sheqer të përqendruar në fruta, gjë që e bën një pako frutash të thata shumë më shumë sheqer sesa dy-tre të freskëta të bashkuara. Është e lehtë për të ngrënë shumë sheqer pa e kuptuar fare.
 

Image

Pije sportive

Sporti është i shëndetshëm, kështu që pijet sportive duhet të jenë të shëndetshme gjithashtu, apo jo? Jo, kjo nuk është përfundimisht rasti me shumicën e pijeve sportive që u krijuan për t’u dhënë atletëve një forcë energjie. Ato janë jashtëzakonisht të larta në sheqerna dhe mund të përmbajnë deri në 40 gramë për shishe. Është shumë më tepër sesa doza juaj ditore! Ngjiteni në ujë ndërsa punoni jashtë – është e vetmja lëng që ju nevojitet vërtet.
 

Image

Kafe me aromë

Në rregull, kjo mund të mos të sjellë surprizë për ju, por me të vërtetë dini se sa sheqer ka në kafen tuaj me aromë? Ajo latte e madhe e lajthisë ose një kapuçino e madhe me shurup vanilje mund të përmbajë deri në 50 gr sheqer në të gjitha, dhe ndonjëherë edhe më shumë! Kjo është rreth 11 lugë sheqer. Me të vërtetë është më mirë të ngjiteni në kafe të vjetër të thjeshtë me pjesë të vogla dhe të mesme.
 

Image

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu