Studiuesit zbulojnë planetin që është ‘shumë i ngjashëm’ me Tokën

0
22
Gjigandi

Një planet i zbuluar së fundmi është shumë i ngjashëm me Tokën tonë dhe ndodhet afërsisht në qendër të galaktikës sonë.

Studiuesit e hapësirës në Universitetin e Canterbury besojnë se kanë zbuluar një super tokë në një orbitë të ngjashme me tokën. Planeti është i vendosur në qendrën e galaktikës sonë, orbita e saj thuhet se është midis asaj të Tokës dhe Venusit.

Përveç orbitës, madhësia e planetit është gjithashtu sa madhësia e planetit tonë.

Planeti shkëmbor i ngjashëm me Tokën që rrotullohet përreth një ylli me madhësinë e një të dhjetën e Diellit është zbuluar nga astronomët dhe është një 25,000 vite dritë larg.

Njoftime falas, njoftime pune

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu