Mijëra demostrues u mblodhën për të protestuar para qeverisë në Kili

0
99
Gjigandi

Mijëra kilianë u derdhën në sheshet qendrore të Santiago të hënën për të protestuar ndaj kostove të larta të jetesës, pasi një fundjavë plaçkitjesh, zjarrvëniesh dhe përleshjesh me forcat e sigurisë vranë 11 njerëz dhe nxitën Presidentin Sebastian Pinera të shpallte vendin “në luftë” me vandalë, raporton Reuters.

Autobusët dhe rrjetet e metrosë u rikthyen pjesërisht për njerëzit që të ktheheshin në punë, por shumë vendosën në vend që të bashkohen me demonstratat më të mëdha në vite në atë që është zakonisht një nga vendet më të qëndrueshme të Amerikës Latine.

Lexo edhe:  Ish-presidenti i burgosur i Brazilit mund të lirohet nga paraburgimi

Kriza u nxit nga protestat për një rritje të tarifave të transportit publik, por pasqyron zemërim të mprehtë për pabarazinë e fortë ekonomike në Kili, si dhe sistemet e kushtueshme shëndetësore, arsimore dhe pensionesh që shihen nga shumë si të papërshtatshëm.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu