Kriza e Bolivisë kthehet përsëri vdekjeprurëse. 5 të vdekur në përleshje

0
40
Gjigandi

Kriza politike e Bolivisë u kthye përsëri vdekjeprurëse kur forcat e sigurisë hapën zjarr ndaj mbështetësve të Evo Morales. Të paktën pesë njerëz vdiqën dhe dhjetëra u plagosën, duke kërcënuar përpjekjet e qeverisë së përkohshme për të rivendosur stabilitetin pas dorëheqjes së ish presidentit në një mosmarrëveshje zgjedhore, raporton AP.

Shumica e të vdekurve dhe të plagosurve të premten në Sacaba, afër qytetit Cochabamba, ishin qëlluar, tha Guadalberto Lara, drejtori i Spitalit të Meksikës së qytetit, i tha Associated Press. Ai e quajti atë dhunën më të keqe që është parë në karrierën e tij 30-vjeçare.

Demonstruesit e zemëruar dhe të afërmit e viktimave u mblodhën në vendin e të shtënave, duke brohoritur: “Lufta Civile, tani!”

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu