Dy ushtarë amerikanë humbin jetën në Afganistan

0
13

Ushtria amerikane thotë se dy prej anëtarëve të saj janë vrarë në një aksident me helikopter në Afganistan.

Përplasja e helikopterit është duke u hetuar, njoftuan forcat e SHBA-së, duke shtuar se “raportet paraprake nuk tregojnë se incidenti ishte shkaktuar nga të shtënat e armikut”.

Deklarata nuk jep detaje të mëtejshme.

Talibanët pretenduan se ata e kishin qëlluar dhe rrëzuar helikopterin, duke thënë se “të gjithë ata që ishin në bord u vranë”.

Një zëdhënës i ministrisë së Mbrojtjes, kundërshtoi pretendimin e talibanëve, duke thënë “nuk kishte asnjë përfshirje të zjarrit të armikut në rrëzimin e helikopterit.”

“Asnjë anëtar i forcës së sigurisë afgane nuk është lënduar”, tha zëdhënësi. Fawad Aman.

Grupi militant pretendon rregullisht përgjegjësinë për rrëzimet e helikopterëve dhe të droneve pa ndonjë fakt mbështetës.

Nëntëmbëdhjetë anëtarë të shërbimit amerikan kanë vdekur në Afganistan, në incidente të lidhura me luftimet që nga fillimi i vitit.

Afërsisht 13.000 trupa amerikane janë në Afganistan, si dhe mijëra forca evropiane që marrin pjesë në misionin e udhëhequr nga NATO-ja.

Në fillim të këtij muaji, gjenerali i ushtrisë amerikane, Mark Milley, parashikoi që trupat amerikane, në Afganistan, do të mbeten atje edhe “për disa vjet të tjera”.

Rrëzimi i helikopterit vjen një ditë pasi dy pengje perëndimore u liruan nga ana e talibanëve, në këmbim të tre të burgosurve talibanë, duke rritur shpresat për bisedime paqeje midis grupit militant dhe qeverisë në Kabul.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu