Zjarri “përbindësh” kërcënon shtëpitë dhe jetët e njerëzve në Australi

0
1
Gjigandi

Erërat e forta dhe temperaturat jostabile do të pengojnë përpjekjet e zjarrfikësve pasi më shumë se 100 vatra zjarri vazhdojnë të gjenden në Uellsin e Ri dhe Queensland për të tretën javë me radhë.

Zjarrfikësit po luftojnë me një vatër masive zjarri prej 6,000 kilometrash, distanca ekuivalente e një udhëtimi të kthimit në Sidney-Perth.

Autoritetet lokale kanë lëshuar një njoftim për rrezikun nga zjarri për pesë rajone, duke përfshirë Greater Sydney, Greater Hunter, Illawarra / Shoalhaven, Central Ranges dhe Range Southern.

Në Queensland, kushtet pritej të lehtësoheshin të martën përpara se të përkeqësoheshin përsëri nga e mërkura e tutje.

Vlerësimi i rrezikut nga zjarri në Sunshine Coast, Brisbane, Skenic Rim dhe Gold Coast në jug-lindje të shtetit është rritur në shkallë shumë të lartë.

Më shumë se 1300 zjarrfikës vazhdojnë punën në shuarjen e këtyre zjarreve, përpara motit ekstremisht të nxehtë, i thatë dhe me erë që do të jetë nesër (e martë).

Gjashtë jetë dhe më shumë se 430 shtëpi janë humbur gjatë dy javëve të fundit, së bashku me 1.6 milion hektarë tokë, më shumë humbje toke sesa gjithë sezonin 1993-1994. 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu