Manchester Utd e kishte dashur Bale për vetëm 3 milionë euro

0
13
Gjigandi

Manchester Unitedi kishte dështuar ta blinte Gareth Bale për një shumë prej tre apo katër milionë euro, kur anësori uellsian po dilte në sipërfaqe në botën e futbollin me ekipin e Southamptonit, thotë George Burley, trajneri i Bale në atë kohë.

Sir Alex Ferguson ishte vazhdimisht në kërkim të talenteve të rinj gjatë kohës së tij historike në Old Trafford dhe njihet për blerjet e famshme, si Cristiano Ronaldo dhe Wayne Rooney kur ata ishin adoleshentë.

Njëlloj kishte kërkuar të bënte edhe me Bale, i cili doli në skenë në Southampton duke rënë në radarin e shumë ekipeve të mëdha të Premierligës shumë shpejt.

Unitedi ishte i etur ta blinte një talent si Bale, por kishte dështuar për shkak të ofertës, e cila vlerësohej si shumë e ulët nga Southamptoni.

Gareth Bale debutoi për Southamptonin në moshën 16 vjeçe

Ish-trajneri i Southamptoni, Burley ka treguar për The Athletic për kohën kur ia kishte dhënë atij debutimin në moshën 16-vjeçare: “Bale ishte si sulmues anësor që luan mbrojtës anësor”.

“Manchester United ishte i interesuar për të. E mbaj në mend që kam biseduar me Sir Alex në një hotel. Ne sapo e kishim shitur Theo Walcottin për 12 milionë funte dhe Unitedi na i ofroi tre apo katër milionë për Bale”, tregoi ai.

“Ne thamë ‘në asnjë mënyrë’”, zbuloi ai.

Njoftime falas, njoftime pune

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu