Hilet që do t’ju ndihmojnë të kontrolloni trupin tuaj

0
6
Gjigandi

Disa probleme mund të ndikojnë seriozisht në jetën tuaj të përditshme, veçanërisht nëse nuk keni ndonjë ilaç në dorë.

Ju keni një takim super të rëndësishëm në një orë, por keni edhe një dhimbje koke ose rasti kur jeni ulur në karrigen e dentistit dhe stomaku juaj papritmas vendos të rebelohet.

Për fat të mirë, ka shumë hile të dobishme që mund t’ju ndihmojnë të përballeni me to dhe shpejt ta merrni trupin tuaj nën kontroll.

Bright Side tregon disa prej tyre:

Trajtoni një dhimbje koke duke masazhuar gishtin e madh të këmbës

Pse funksionon: Ka zona refleksi të kokës në pjesën e sipërme, në anët dhe në bazën e gishtërinjve tuaj të mëdhenj. Nëse masazhoni këto zona, mund të lehtësoni tensionin në kokë dhe qafë.

Qetësoni nervat duke fryrë në gishtin e madh

Pse funksionon: Kjo stimulon nervin tuaj që kontrollon rrahjet e zemrës suaj. Ekziston edhe një arsye më shumë pse kjo hile mund të funksionojë mbi ju, gishtërinjtë tuaj kanë pulsin e tyre, kështu që kur ju fryeni ato, kjo ndikon gjithashtu në pulsin tuaj të përgjithshëm.

Zbut një fyt gudulisës duke prekur veshin

Pse funksionon: Kur nervat në veshin tuaj stimulohen, krijon një refleks në fytin tuaj që mund të shkaktojë një lirim të muskujve. Ky lirim i muskujve mund të lehtësojë gudulisjen në fytin tuaj.

Ndaloni një gjakderdhje nga hundët duke shtypur në mishrat e sipërm

Pse funksionon: Besohet se duke bërë presion mbi mishra mund të bllokoni arteriet që furnizojnë me gjak hundën tuaj.

Gëlltisni ilaçe të forta duke tundur kokën përpara

Pse funksionon: Nëse pini ujë dhe pastaj përkulni kokën përpara, kjo do t’ju ndihmojë të merreni lehtë me ilaçe të vështira për tu gëlltitur.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu