Fluturimi i Space X shtyhet për shkak të motit

0
49
Gjigandi

Moti i vranët dhe  stuhia nuk ka lejuar ngritjen e planifikuar të raketës Falcon 9 të Space X në bashkëpunim me NASA-n.

Ky fluturim i cili dërgon dy astronautët e veteranëve në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar është shtyrë për ditën e shtunë me 30 maji.

Deri atëherë, astronautët Bob Behnken dhe Doug Hurley do të shkojnë përsëri në karantinë.

Ata janë pjese e një misioni historik  për të vlerësuar performancën e anijës kozmike të Space X, raporton AP.

Lexo edhe:  Stuhi breshëri në Gramsh, dëmtohen të mbjellat në disa fshatra

Dy astronautët do të qëndrojnë për tre muaj në bazën hapësinore ndërkombëtare dhe ky fluturim është i pari i realizuar në orbitë  nga një kompani private.

Një vizitë të ngjashme njëri nga pilotët e pati në vitin 2011 dhe që atëherë Shtetet e Bashkuara të Amerikës  nuk patën kapacitete për dërguar astronautët e vet në hapësirë.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu