Tre shqiptarë “ja mbathën” nga burgu me çarçaf, mediat italiane: Komendi! Edison Pula si banda e Daltonëve

0
117
Gjigandi

Arratisja e tre shqiptarëve nga burgu në Italii i përshtatet komedisë.

Kështu e kanë cilësuar mediat italiane arratisjen në burgun e Italisë, pasi shqiptarët prenë hekurat dhe me ndihmën e çarçafëve u larguan nga burgu. Bëhet fjalë për komedinë ‘Daltonët’ e cila u frymëzua nga banda e vëllezërve Dalton që vepronin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës përgjatë viteve 1890 – 1892.

Banda përbëhej nga katër vëllezër: nga Grattion (lindur më 1861), William (1866), Bob (1869) dhe Emmett (1871). Emri i tyre u bë shumë i njohur kryesisht në shtetet perëndimore të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, pasi numri i trenave dhe bankave që kishin plaçkitur nuk kishte të sosur. Komedia u krijuar nga Morris dhe Rene Gorcinny të dyshuar se ishin kushërinjtë e vëllezërve Dalton, ndaj dhe ata janë frymëzuar për këtë komedi.

Filmi vizatimor tregon se sa me fat është Luka që u shpëton gjithmonë sulmeve e në këtë rast, i bie të ketë qenë Edison Pula, 27-vjeçari që është ende në arrati.

 

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu