Albin Kurti: Vetevendosja ne qeveri ose zgjedhje te reja – Lajmi i Fundit – Lajme

0
67
Gjigandi

“Ose Vetëvendosje në Qeveri dhe unë Kryeministre, ose zgjedhje të parakohshme. S’ka kushte të tjera”. Kështu deklaroi kreu i Vetëvendosjes, Albin Kurti, i cili është vetëshpallur si kryeministër i Kosovës pas zgjedhjeve të parakohshme të 6 tetorit. Në një intervistë për ‘Real Story’ në “News24” Kurti ripërsëriti qëndrimin e tij ndërsa theksoi synimi i qeverisë së re VV-LDK do të jetë sigurimi i 12 ministrive. Edhe këtu ka debat nëse nuk arrini të formoni qeverinë Është destin i yni që ne të qeverisim bashkë me LDK. Ose Vetëvendosje në Qeveri dhe unë Kryeministre, ose zgjedhje të parakohshme. Ska kushte të tjera. Ju thjesht përfituar nga rënia e të tjerëve….Ne kemi një numër më të madh të votave sesa në 2017/ Kam nisur takimet me pakicat serbe. Me LDK kemi 61-62 deputetë. Në fund të fundit duhet të shohim se çfarë mund të bëjmë. Ndoshta ata duhet të votojnë ndonjë serb, që nuk është i tyre. Do i pranoj si deputetë në Kuvend. Jam i interesuar të bashkëpunoj. Por duhet ta kuptojnë se do kem nevojë kushtetuese të bashkëpunoj me ta.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu