Trajnerët italianë dominojnë Scudetton për një dekadë

0
Gjigandi

Për herë të parë në histori të Serie A, Scudetto është fituar dhjetë herë radhazi nga trajnerët italian.

Herë e fundit kur titulli i ligës italiane u fitua nga një trajnerë jo italian brenda një dekade, ishte koha kur Jose Mourinho kishte triumfuar me Interin në tripletën e edicionit 2009/10.

Më pas ishte Massimiliano Allegri që e kishte fituar me Milanin në sezonin 2010/11, për t vazhduar epokën e italianëve.

Pas tij, ishte Antonio Conte që arriti të fitonte titullin tri herë radhazi në vitin, 2012, 2013 dhe 2014.

Allegri u largua nga Rossonerët, për të kaluar te Zonja e Vjetër, aty ku arriti ta fitonte pesë herë radhazi.

Union Contact

Maurizio Sarri është trajneri i fundit italian që arrin të fitojë Scudetton, përsëri është Juventusi, që triumfoi për herë të nëntë me radhë dhe të 36-in në histori.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu