Si duhet ta ruani dhe ta lani maskën mbrojtëse që të mos infektoheni?

0
Gjigandi

Ndërsa përshtatemi me normalitetin e re, përdorimi i një maske për fytyrën është një nga ndryshimet kryesore të përditshme që po përqafojmë. Në fakt, maskat në fytyrë tani janë të detyrueshme për transportin publik, taksitë, ambiente te mbyllura, etj. Por, a e dini sa e rëndësishme është që ta ruani dhe ta lani me kujdes, maskën individuale që përdorni? Këtu janë këshillat e vlefshme për ju!  

Pse keni nevojë ta lani atë sa herë që e përdorni

Nëse blini ose bëni një maskë për fytyrën është e detyrueshme që ju ta pastroni rregullisht atë. Edhe pse qëllimi i maskës së fytyrës është të mbroni veten nga të tjerët, maska e fytyrës, sidomos ato prej pëlhure ka nevojë për larje. Nëse nuk e lani atë, rrezikoni që mikrobet dhe bakteret që ndodhen në maskën e fytyrës, t’ju sëmurin ose t’ju shkaktojnë njolla në zonat ku maska mbështetet në fytyrën tuaj.

Mënyra më e mirë për ta larë atë

Një nga mënyrat më të mira është ta vendosni atë në lavatriçe dhe të shtoni disa dezinfektues të sigurt për pëlhurën. Ju duhet ta bëni këtë sa herë që e vendosni, vetëm për të qënë të sigurt.

Mund ta lani me dorë

Nëse nuk keni kohë për një larje me lavatriçe në darkë, atëherë mund të lani maskën tuaj. Mbushni një enë të pastër me ujë të nxehtë, pak detergjentë dhe filloni të pastroni maskën. Hidhni ujin sa më shumë të nxehtë dhe sigurohuni që të pastroni mirë maskën për 5 minuta. Më pas shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të thahet plotësisht.

Ruani siç duhet kur nuk e përdorni

Nëse heq maskën për çfarëdo arsye, sigurohu që ta ruash siç duhet derisa të shkosh në shtëpi për ta larë. Lënia e maskës tuaj lirshëm në çantë mund të transferojë mikrobet në sende të tjera në çantën tuaj dhe anasjelltas. Mbani një çantë të vogël të disponueshme brenda çantës ose xhepit tuaj që mund ta mbani maskën derisa të vijë koha për ta larë.

Mbani më shumë se dy maska

Të kesh dy maska ​​për fytyrën do të thotë që gjithmonë do të kesh një rezervë kur tjetra të lahet, kështu që ia vlen të investosh në një ose dy pako, të paktën.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu