Portreti ‘jashtëzakonisht i rrallë’ i Princeshës Diana shfaqet në Londër

0
20
Gjigandi

Një portret i rrallë i Dianës, Princeshës së Uellsit, do të shfaqet për herë të parë në publik pasi u shit së fundmi në ankand.

Skica e vajit, një studim përgatitor për një portret zyrtar me gjatësi të plotë nga artisti amerikan Nelson Shanks, u përfundua në vitin 1994, tre vjet para vdekjes së Dianës në Paris. Ai bëri bujë në janar, kur u shit në një ankand të Sotheby’s për 201,600 dollarë – më shumë se dhjetë herë më shumë se vlerësimi fillestar.

Në studim, princesha e ndjerë, sytë e së cilës janë hedhur poshtë, shfaqet e thellë në mendime. Skica ishte një nga disa të përdorura për të kapur “shprehjet autentike” që do të përdoreshin përfundimisht si material burimor për portretin përfundimtar, sipas një njoftimi për shtyp nga Philip Mold & Company, galeria me qendër në Londër që shfaq punën në Masterpiece London Art. Panairi do të hapet sot 30 qershor deri më 6 korrik.

Ajo është përshkruar e veshur me zgjedhjen origjinale të Shanks për një veshje, një fustan kadifeje jeshile Catherine Ëalker, me të cilin ajo u fotografua gjithashtu në numrin e qershorit 1997 të Vanity Fair. Ajo më vonë do të ndërronte një bluzë të bardhë më tradicionale dhe një fund blu për portretin e fundit. Ajo u var në rezidencën mbretërore të Pallatit Kensington, dhe më vonë në shtëpinë e familjes së Dianës në Althorp, rreth 90 milje në veriperëndim të Londrës.

Portreti mori më shumë se 30 seanca, të mbajtura në studion e Shanks në Londër. Ato seanca u bënë një rast lehtësimi për Dianën gjatë një periudhe të trazuar në jetën e saj e cila e pa martesën e saj me Princin Charles të shkatërrohet. Ajo u bë mike me artistin dhe gruan e tij, Leona, dhe më vonë u shpreh në një letër se “ardhja në studio ishte një strehë e sigurt, kaq plot dashuri dhe mbështetje”.

Shanks, i cili ndërroi jetë në vitin 2015, ishte i njohur në mbarë botën për portretet e tij, pasi kishte pikturuar figura si presidenti amerikan Ronald Reagan, kryeministrja britanike Margaret Thatcher, këngëtari i operës Luciano Pavarotti dhe Papa Gjon Pali II. Portreti i tij zyrtar i Presidentit të SHBA Bill Clinton varet në Galerinë Kombëtare të Portreteve në Uashington, DC.

“Skica e Shank bashkon në mënyrë unike magjepsjen e Dianës me patosin prekës të viteve të saj të fundit. Ne ndjemë se i përkiste një koleksioni britanik dhe jemi të kënaqur që mund ta shfaqim në qytetin e saj.”

Titulli kryesor i imazhit është: Portreti i Princeshës Diana

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu