Një javë në det, Italia lejon emigrantët të zbresin nga varkat që ishin bllokuar

0
Gjigandi

Mediat e huaja bëjnë me dije se emigrantët nga një nga katër varkat e shpëtimit që Italia kishte bllokuar nga ankorimi janë lejuar të zbresin pas një jave në det, tha organizata bamirëse që operon anijen.

Gjithsej ndodheshin 89 persona në bordin e Rise Above u lejuan të dilnin në breg.

Njerëzit mbeten në tre varka të tjera shpëtimi ndërsa Roma zotohet të ndalojë emigrantët e parregullt që kalojnë Mesdheun.

Kryeministrja Giorgia Meloni ka thënë se dëshiron të ndalojë trafikantët e njerëzve që “të vendosin se kush hyn në Itali”.

Chiara Cardoletti, përfaqësuesja e komisionerit të OKB-së për refugjatët në Itali, tha se Italia ka qenë në vijën e parë të krizës së emigrantëve për një kohë të gjatë dhe ajo i bëri thirrje Bashkimit Evropian që të gjejë një strategji të përbashkët.

“Ne e vlerësojmë atë që ka bërë Italia duke lejuar anijet të hyjnë në ujërat territoriale, duke lejuar fëmijët, gratë dhe njerëzit me probleme mjekësore të zbarkojnë,” tha ajo për BBC. “Italia nuk mund të lihet vetëm, Bashkimi Evropian duhet të ecë përpara dhe të gjejë zgjidhje të përshtatshme dhe më të shpejta”.

Të hënën, tre persona u hodhën në ujë nga Geo Barents pasi iu refuzua leja për të zbarkuar në portin sicilian të Catania. Ata ishin në mesin e rreth 250 emigrantëve që u tha të qëndronin në dy varka në Catania pasi zyrtarët i konsideruan ata “të shëndetshëm”.

Mission Lifeline, një shoqatë bamirësie gjermane që drejton Rise Above, tha në një deklaratë se ishte “i lehtësuar që njerëzit e shpëtuar më në fund janë të sigurt në tokë” në Reggio Calabria në kontinentin italian, disa kilometra larg Siçilisë. Shumë nga 89 që zbritën u përshkruan si të mitur.

Autoritetet i thanë mediave italiane se ata ishin lejuar të largoheshin sepse ishin kapur në të ashtuquajturin incident shpëtimi dhe shpëtimi (SAR) në Mesdhe, ndërsa ata në dy varkat e ankoruar në Siçili nuk ishin të tillë.

Organizata bamirëse dënoi atë që e quajti një “lojë politike jo dinjitoze” që i kishte mbajtur ata në det. Sipas raportimeve italiane, ekuipazhi i Rise Above nuk ka mundur ende të largohet nga varka.

Mission Lifeline tha se Rise Above ishte larg nga më e vogla nga tre anijet në port dhe pasagjerët e saj kishin vuajtur keq në detet e fundit.

Italia është një nga pikat kryesore të hyrjes në Evropë. Që nga fillimi i vitit, 85,000 emigrantë kanë mbërritur me varka, sipas OKB-së.

Emigrantët lundrojnë me varka të vogla e të mbipopulluara nga Afrika e Veriut, shpesh futen në ankth dhe shpëtohen nga anije bamirësie.

Gjatë fundjavës, dy varka u ankoruan në Siçili, me një grup të madh emigrantësh.

Shumica u lejuan të largoheshin, por 35 burra në Humanity 1 dhe 215 të tjerë në Geo Barents, i cili drejtohet nga Médecins Sans Frontières (MSF), iu tha se do të duhej të qëndronin në bord.

Një varkë e katërt, Ocean Viking, e drejtuar nga bamirësia franceze SOS Mediterranee, mbetet në brigjet e Siçilisë me rreth 234 emigrantë në bord. Ata u morën nga deti në Libi 17 ditë më parë dhe kanë kërkuar vazhdimisht hyrje në një port italian.

Si SOS Humanity, që drejton Humanity 1, ashtu edhe MSF kanë argumentuar se të gjithë në bordin e anijeve të tyre janë të cenueshëm, pasi u shpëtuan nga deti.

SOS Humanity po çon gjithashtu qeverinë italiane në gjykatë, duke pretenduar se një dekret i një ministri italian, që lejon mbajtjen e emigrantëve në anije, shkel ligjin italian dhe ndërkombëtar.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu