Izraeli vret komandantin militant palestinez në sulmin e Gazës

0
87
blank
Gjigandi

Ushtria izraelite vrau një komandant për grupin militant palestinez Jihad Islam në një sulm ndaj shtëpisë së tij në Rripin e Gazës herët të martën, thanë zyrtarët, duke shkaktuar zjarr hakmarrës, shkruan France24.

Krahu i armatosur i Xhihadit Islamik njoftoi vdekjen në një deklaratë, pasi Izraeli konfirmoi se kishte synuar Baha Abu Al-Ata, 42 vjeç, në një grevë. Grupi tha se gruaja e atij ishte gjithashtu e vrarë.

Izraeli fajësoi ata për zjarrin e fundit të raketave në territorin e saj dhe tha se ai po përgatiste sulme të mëtejshme.

Greva çoi në zjarr sporadik të raketave nga Rripi i Gazës në drejtim të Izraelit, njoftuan banorët e Gazës, por nuk ishte e qartë nëse ajo rezultoi me dëme ose lëndime.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu