Bill Gates me qëndrim skeptik ndaj NFT-ve

0
Bill Gates me qëndrim skeptik ndaj NFT-ve
Gjigandi

Miliarderi i teknologjisë Bill Gates i ka hedhur poshtë NFT-të duke i cilësuar “si 100 për qind të bazuara në teorinë e budallait më të madh” – koncepti financiar nga ku edhe asetet e mbivlerësuara mund të sjellin para për sa kohë që gjeni një idiot më të madh për t’i shitur ato, siç raporton The Verge.

Duke folur në një ngjarje mbi ndryshimet klimatike të organizuar nga TechCrunch, Gates tha se ai preferonte të investonte në asete me rezultate të prekshme, si ferma ose fabrika, “ose një kompani ku ata prodhojnë produkte”, dhe se ai nuk mbante asnjë pozicion në kriptovalutë ose NFT.

“Unë nuk jam i përfshirë në këtë. Nuk jam i gjatë ose i shkurtër në asnjë nga këto gjëra”, tha Gates, duke sugjeruar se kishte dyshime për asetet e krijuara për të “shmangur taksat ose çdo lloj rregulli qeveritar”.

“Natyrisht, imazhet dixhitale të shtrenjta të majmunëve do të përmirësojnë botën jashtëzakonisht”,

tha Gates, duke iu referuar projektit kryesor NFT, “Bored Ape Yacht Club”.

Nuk është hera e parë që Gates shpreh skepticizëm për kriptovalutat. Në një intervistë nga shkurti 2021, ai shqetësohej për rreziqet e investitorëve të rregullt që blejnë Bitcoin, veçanërisht kur vlera e kriptomonedhës ishte kaq e paqëndrueshme dhe mund të fshihej në bazë të një postimi në Twitter nga një investitor i shquar, si Elon Musk.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu