Takim me kryebashkiakët, Rama: Rritja e performancës së bashkive është prioritet, duhet të shtojmë financat

0
16
Gjigandi

Kryeministri, Edi Rama është duke zhvilluar këtë të premte një takim me kryebashkiakët.

Në fjalën e tij, Rama tha se sot është se disiplina financiare e bashkive, është më shumë se kurrë domosdoshmëri.

“Çdo bashki mund të ketë nevojë për më shumë detaje lidhur me mënyrën si e lexojmë ne situatën financiare, për këtë Ministria është në dispozicion me të gjithë grupin e angazhuar në këtë proces. Ajo që ka shumë rëndësi të theksohet sot është se disiplina financiare e bashkive, është më shumë se kurrë domosdoshmëri.

Unë dua të ndalem në disa aspekte, së pari për detyrimet e prapambetura, do të hyjmë në një fazë shtrëbgimi oa tolerancë, kjo është e domosdoshme, pasi akumulimi i borxheve nuk mund të bëhet një rrugë e hapur dhe për vitet që kemi përpara. Rritja e performancës së bashkive është një prioritet për ne, të gjithë se bashku, dhe kjo nuk mund të ndodhë pa disiplinën financiare. Bashkitë duhet të mendojnë për shtimin e financave, me të ardhura që burojnë nga tregu”, tha ai.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu