Ushqimet që nuk duhet të konsumoni nëse keni migrenë

0
Gjigandi

Shumë kafeinë mund të shkaktojë migrenë ose dhimbje koke.Ushqimet dhe pijet me kafeinë përfshijnë:

kafe

çaj

çokollatë

Shumë ushqime të përpunuara përmbajnë ëmbëlsues artificialë. Këto janë alternativa të sheqerit që shtohen në ushqime dhe pije për të shtuar ëmbëlsinë. Por këta ëmbëlsues mund të shkaktojnë migrenë.

Alkooli është një nga produktet më të zakonshme që mendohet se shkakton migrenë. Sipas një studimi, mbi 35% e pjesëmarrësve me migrenë raportuan se alkooli ishte një nga shkaktarët e tyre të zakonshëm.

Vera e kuqe në veçanti u raportua si një nxitës në mbi 77% të pjesëmarrësve që raportuan alkoolin si një nxitës. Alkooli mund të shkaktojë dehidrim, i cili është një kontribues i rëndësishëm në zhvillimin e dhimbjeve të kokës.

Sipas Fondacionit Amerikan të Migrenës, çokollata mendohet të jetë shkaktari i dytë më i zakonshëm për sulmet e migrenës pas alkoolit. Ata thonë se prek rreth 22 për qind të njerëzve që përjetojnë migrenë. Çokollata përmban kafeinë dhe beta-feniletilaminë, të cilat mund të shkaktojnë dhimbje koke tek disa njerëz.

Mishrat e përpunuar, duke përfshirë mishin e ushqimeve, proshutën, hot dogët dhe salçiçet – të gjithë përmbajnë konservues të quajtur nitrate, të cilat ruajnë ngjyrën dhe aromën. Këto ushqime mund të lëshojnë oksid nitrik në gjak, i cili mendohet se zgjeron enët e gjakut në tru. Ka disa prova që oksidi nitrik mund të shkaktojë migrenë.

Ushqime të ngrira: Ngrënia e ushqimeve dhe pijeve të ngrira si akullorja mund të shkaktojë dhimbje të forta, therëse në kokë. Ju keni më shumë gjasa të përjetoni dhimbje koke që bëhen sulme migrene nëse jeni duke ngrënë ushqim të ftohtë, pas stërvitjes.

Ushqimet e kripura, veçanërisht ushqimet e përpunuara të kripura që mund të përmbajnë konservues të dëmshëm mund të shkaktojnë migrenë te disa njerëz. Konsumimi i niveleve të larta të natriumit mund të rrisë presionin e gjakut, duke shkaktuar dhimbje koke ose sulme të migrenës.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu