Tregu evropian i telefonave po shënon tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013

0
Gjigandi

Sipas kompanisë analitike Counterpoint Research, tregu evropian i telefonave regjistroi tremujorin e parë më të keq në pothuajse dhjetë vjet.

Tregu shënoi një rënie prej 12 për qind krahasuar me tre muajt e fundit të një viti më parë. Vetëm 49 milionë telefona u dorëzuan, gjë që dërgoi në tremujorin e parë më të keq që nga viti 2013. Vetëm një nga 5 markat më të mira është rritur – Realme ka dyfishuar pjesën e saj të tregut.

Samsung ka mbetur në krye të prodhuesve kur bëhet fjalë për Evropën. Megjithatë, kompania koreano-jugore regjistroi një rënie prej 16 për qind në dërgesat në krahasim me tremujorin e parë të vitit të kaluar.

Në anën tjetër, Apple ka pasur një rezultat më të mirë në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Kompania nga Cupertino ka pasur një rënie prej gjashtë për qind.

Thuhet se rezultatet e tilla të tregut u ndikuan nga disa faktorë – stoqet e komponentëve janë ende të ulëta, dhe kjo u rëndua më tej nga rimbyllja në Kinë për shkak të pandemisë COVID-19. Ka edhe rritje të inflacionit për shkak të konfliktit në Ukrainë.

Union Contact

Analistët mendojnë se situata do të jetë edhe më e keqe gjatë tremujorit të dytë. Konflikti në Ukrainë zvogëlon disponueshmërinë e lëndëve të para, ndërsa vendet në Evropë shënojnë një rritje të mprehtë të kostos së jetesës dhe gjithnjë e më pak njerëz vendosin të blejnë një telefon të ri.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu