Perdoruesit e telefonave android duhet te fshijne keto programe te rrezikshme – Lajmi i Fundit

0
198
Gjigandi

Përdoruesve të Android u është kërkuar të fshijnë 15 aplikacione sepse rrezikohen nga vjedhja e të dhënave. 15 programet janë të disponueshme përmes Google Play Store dhe përmbajnë softuerë të dëmshëm thanë ekspertët e Sophos. Disa aplikacione arrijnë të fshehin vetveten duke shmangur gjurmimin. Shumica e tyre janë irritues duke bllokuar ekranin e telefonit me reklama të mëdha. Edhe pse janë hequr nga Play Store, ata janë instaluar në mëse 1.3 milionë pajisje. Aplikacionet janë: Flash On Calls & MessagesRead QR CodeImagine MagicGenerate ElvesSavexpenseQR ArtifactFind Your Phone : WhistleScavenger – – – speed guardAuto Cut Out ProBackground Cut OutPhoto BackgroundImageProcessingBackground Cut Out NewAuto Cut Out Një prej aplikacioneve quajtur Flash On Calls & Messages, shfaq një mesazhe të rremë gabimi dhe më pas ju çon në Google Maps në Play Store duke ju bërë të mendoni se ky i fundit e ka fajin për problemet. Një zëdhënës i Sophos kërkoi që përdoruesit Android ti heqin sa më parë këto aplikacione.

Lexo edhe:  Angli: Gjendet kamioni i dyte me 9 persona - Lajmi i Fundit - Lajme

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu