Një fosil i një peshku gjigand 70 milion vjeçar është gjetur në Argjentinë

0
7
Gjigandi

Një fosil peshku gjigand që ka jetuar në epokën e dinosaurve u zbulua ne Patagoni nga një grup kërkimor. Patagonia është zona e rezervuareve me e rëndësishme ku gjenden dinosaur dhe specie prehistorike.
Paleontologët shpjeguan se peshku ishte grabiqar dhe 6 metër i gjatë. Peshku ka dhëmbë të mprehtë dhe një pamje të frikshme. Ky fosil i përket klasës të Xiphactinus e cila përfshin peshqit më të medhenj grabiqarë që kanë ekzistuar në historinë e tokës.
Burimi AFP
Përshtati  Koha Jonë

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu