Më se të mirëpritur në Evropë, Princi Harry dhe Meghan Markle shfaqin një kimi të jashtëzakonshme…

0
Gjigandi

Harry dhe Meghan shkëmbyen një puthje intime në skenë në ceremoninë e hapjes së Lojërave Invictus të shtunën mbrëma – përpara se princi emocional të mbante një fjalim të përzemërt për më shumë se 500 konkurrentë veteranë të plagosur, duke u thënë atyre se do të ishte krenar nëse djali i tij do të rritej duke pasur ‘karakterin’ e tyre.

Momenti i ëmbël mes çiftit mbretëror erdhi pasi Meghan ishte ngjitur në skenën brenda stadiumit “Zuiderpark” në Hagë, Holandë, për të prezantuar Dukën e Sussex-it, shkruan

DailyMail

.

Meghan foli për ‘dashurinë dhe respektin’ e saj për Harryn përpara se të përmendte dy fëmijët e tyre të vegjël dhe të thoshte se ajo nuk mund të ishte ‘më krenare për burrin e saj se kaq’.

Dukesha tregoi një figurë elegante në këtë event, pasi ishte veshur me një bluzë elegante të bardhë, pantallona të zeza dhe një gjerdan ari të markës “Cartier”, ndërsa Harry zgjodhi një kostum gri dhe këmishë të bardhë me jakë të hapur.

Kjo vjen pasi ata kaluan ditën duke takuar veteranë ushtarakë të plagosur përpara se të bënin një udhëtim me mini ‘Land Rover’-in e tyre së bashku me ekipin e tyre të Netflix-it, të cilët po i shoqërojnë në këtë udhëtim në mënyrë që të mund të marrin pamje për dokumentarin e tyre më të ri.

Meghan i tha audiencës se Harry kishte kaluar ‘shumë netë të vonshme dhe mëngjese të hershme’ duke planifikuar lojërat – të cilat ai i themeloi në vitin 2014 – dhe e përshkroi këtë organizim si “të pabesueshëm”.

Pasi falënderoi veteranët e pranishëm për shërbimin e tyre ushtarak, ajo tha: “Tani është nderi im i dalluar të prezantoj nga kush do të jeni të emocionuar të dëgjoni”.

“Nuk mund ta dua dhe ta respektoj më shumë dhe e di që shumë prej jush ndjejnë të njëjtën gjë sepse ai është kolegu juaj veteran që ka shërbyer dy turne në Afganistan dhe dhjetë vjet shërbim ushtarak dhe themeluesi i Lojërave Invictus dhe babai i dy të vegjëlve tanë. Ata, Archie dhe Lili”, tha Meghan Markle.

“Ju lutemi mirëpresim burrin tim të pabesueshëm, Princin Harry, Dukën e Sussex-it”, tha më tej ish-aktorja teksa prezantoi bashkëshortin e saj në hyrje të Lojërave Invictus.

Harry doli në skenë dhe e puthi Meghanin teksa i hoqi mikrofonin nga dora. Ai buzëqeshi gjerësisht ndërsa ajo u kthye në vendin e saj dhe i tha: “Faleminderit dashuria ime”.

Ai gjithashtu iu referua djalit të tij Archie në fjalimin e tij, duke thënë se ata shpesh flisnin për atë që ai do të dëshironte të bënte kur të rritej.

Harry i tha audiencës se djali i tij një ditë don të bëhet astronaut dhe një ditë tjetër pilot.

“Një pilot helikopteri, natyrisht”, tha Harry, duke iu referuar karrierës së tij ushtarake.

Ai vazhdoi: “Por unë i kujtoj atij, pavarësisht se çfarë dëshiron të bëhesh kur të rritesh, është karakteri yt që ka më shumë rëndësi dhe asgjë nuk do ta bënte mamin dhe mua më krenarë sesa ta shohësh atë të ketë karakterin e asaj që shohim sot para nesh”.

“Ju si komunitet keni kapërcyer sfida të mëdha dhe po shëroni dhe mësoni botën ndërsa ecni”, tha Princi Harry.

“Ju jeni njerëz me qëndrueshmëri, forcë dhe zemër. Ju keni zemrën e Invictus”, shtoi ai.

Harry dhe Meghan më parë kishin ecur dorë për dore pas mbërritjes së tyre teksa iu afruan anëtarëve të ekipit dhe u ndalën për një bisedë dhe disa fotografi – përpara se të uleshin në vendet e tyre për të dëgjuar një fjalim nga Kryeministri i Holandës, Mark Rutte.

Një nga brohoritjet më të mëdha të natës erdhi kur zoti Rutte bëri homazhe për ekipin ukrainas, duke u thënë atyre: “Jam i sigurt që jeni këtu me ndjenja të përziera dhe shqetësim të madh për atë që po ndodh në shtëpi”.

“Disa anëtarë të komunitetit Invictus nuk mund të jenë këtu pasi po luftojnë në vijën e parë të frontit”.

Ai shtoi: “Ne po mendojmë gjithashtu për ata në komunitet që kanë paguar çmimin përfundimtar. Ne jemi pas jush dhe ju mbështesim dhe së bashku mund të tregojmë se uniteti dhe solidariteti do të fitojnë mbi konfliktin”.

Turmës iu tha se një karrige e verdhë bosh do të lihej në secilin prej vendeve sportive për të përshëndetur ushtarakët dhe gratë e rëna që kishin vdekur duke i shërbyer vendit të tyre.

Në ceremoninë shumëngjyrëshe të hapjes, flamujt e secilit prej 20 kombeve konkurruese u ngritën në skenë me brohoritje të forta.

Ata u parakaluan nëpër stadium me skuadrën e Afganistanit që mbante një flamur neutral pasi vendi aktualisht drejtohet nga talebanët pas tërheqjes ShBA-Mbretëri e Bashkuar, verën e kaluar.

/abc24.al/

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu