Më në fund një lajm i mirë nga Rusia, nesër rinis furnizimi me gaz nga Nord Stream 1

0
88
Gjigandi

Flukset e gazit rus përmes gazsjellësit Nord Stream 1 priten të rifillojnë në kohë të enjten pas përfundimit të mirëmbajtjes së planifikuar, i thanë Reuters dy burime të njohura me planet e eksportit.

Shqetësimi i madh në Gjermani për momentin: po sikur Rusia të mos e hapë sërish rubinetin e gazit në tubacionin Nord Stream 1 të Detit Baltik pas mirëmbajtjes së planifikuar duket se do ti qetësojë për momentin të gjithë.?

Sipas burimeve të brendshme, gazi rus do të rrjedhë sërish përmes gazsjellësit Nord Stream 1 në Evropën Perëndimore pas përfundimit të mirëmbajtjes së tij të enjten. Tubacioni është planifikuar të rifillojë shërbimin, por nuk do ta bëjë këtë plotësisht, thanë dy njerëz të njohur me procesin. Monopolisti rus i gazit Gazprom kishte ulur tashmë kapacitetin e dërgesave përmes Nord Stream 1 në 40 për qind muajin e kaluar dhe ia atribuoi këtë mirëmbajtjes së një turbine. Më 11 korrik, flukset e gazit përmes tubacionit u mbyllën për mirëmbajtje.

Dy ditë para përfundimit të planifikuar të mirëmbajtjes vjetore Nord Stream 1, Komisioni i BE thotë se po përgatitet për të gjithë skenarët. Kjo përfshin gjithashtu mundësinë që dërgesat e gazit përmes tubacionit të Detit Baltik të mos rifillojnë në fund të fundit, tha një zëdhënës i autoritetit të Brukselit.

“Wall Street Journal” kishte cituar më parë komisionerin e buxhetit të BE-së, Johannes Hahn, të thoshte se Komisioni i BE-së po merrte përsipër këtë zhvillim. “Ne po punojmë me supozimin se nuk do të kthehet në funksionim”, tha Hahn, duke iu referuar Nord Stream 1 para gazetarëve në Singapor.

Për çfarë duhet të përgatiten konsumatorët

I pyetur në lidhje me këto deklarata, zëdhënësi i komisionit shpjegoi se plani i emergjencës së gazit të agjencisë për dimër bazohej në mundësinë që furnizimet nga Rusia të ndalonin fare. “Ne po i bazojmë planet tona për përgatitjet e dimrit në një skenar të rastit më të keq.”

Të mërkurën, Komisioni i BE-së dëshiron të publikojë zyrtarisht planet e tij se si shtetet e BE-së mund të reduktojnë kërkesën për gaz dhe kështu të reduktojnë ndjeshëm rrezikun e mungesës së gazit në dimër. Sipas një drafti të parë të një plani emergjence gazi në dispozicion të agjencisë së lajmeve Reuters, një nga planet është t’u ofrojë kompanive stimuj financiarë për të reduktuar konsumin e gazit.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu