Maxhorancë-opozitë ulen për reformën zgjedhore, Borschard: Vendi ka nevojë për dialog e unitet – Lajmi i Fundit – Lajme

0
Gjigandi

Dialog mes palëve ka kërkuar ambasadori i OSBE, Bernd Boschard në konferencën e cila ul maxhoranës e opozitën në bisedime për reformën zgjedhore.

Është një dialog mjaft me rëndësi.  Vendi ka nevojë për dialog e unitet, dhe patjetër që kjo është sfidë e OSBE. Dje parlamenti gjerman, kaloi në mocion që mbështet çeljen e negociatave. Reforma zgjedhore është shumë e rëndeishsme është edhe në rekomandimet e OSBE ODIHR.Vitin e kaluar ka patur progres, kanë bashkëpunuar të gjithë aktorët politikë. Do të disktuojmë sot se cfarë efektesh do të ketë sis i ri zgjedhor. Këtë pres nga partitë të japin propozime konkretë.Është me rëndësi ti kthehemi dialogut
Kjo do ndikojë në reformën zgjedhore. Shpresoj që kjo konference të ndikojë në procesin e mëtejshëm. Është një zgjedhje që duhet ta bëjnë partitë shqiptare. duhetë jetë një pjesëmarrje gjithëpërfshirëse. e gjitha kjo do të ndikojnë te votuesit shqiptar, gjithçka bëhet për një sistem të ri zgjedhor. duhet të marrim një vendim i rëndësishëm: A do e ndryshojë Shqipëria sistemin zgjedhor. Ne nuk mund të bëjmë imponime kemi dhënë rekomandimet tona sa i përket kodit zgjedhor. kjo konferencë është një mënyrë e mirë për të nisur këtë diskutim. ju lutem qëndrojini temës sonë. është një mundësi e mirë për të folur sot me fokus sistemin zgjedhor. tha Borchard në fjalën e tij

RonaTyra

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu