Kampioni i madh i boksit frikësohet nga hajdutët, blen një qen të madh roje për ta mbrojtur

0
9
Gjigandi

Paratë, luksi dhe mburrja me të cilat sot nxjerrin në pah atë që janë shumë persona të famshëm, padyshim që janë bërë “gjah” i mirë për hajdutët. Fatkeqësisht, vitet e fundit janë shtuar vjedhjet në shtëpitë, në këtë rast, të shumë sportistëve, gjë që i ka detyruar ata të marrin masa drastike për të garantuar sigurinë e tyre dhe të familjeve.

Ndër arsyet që futbollistët janë objektiv prioritar i grabitësve është ekspozimi i tepërt i tyre në rrjetet sociale, duke ofruar shumë informacione të vlefshme, sisteme të dobëta sigurie dhe sende me vlerë të lartë, me kërkesë të madhe në tregun e zi, siç janë orët, celularët etj.

Dronët janë bërë gjithashtu aleatë të hajdutëve, të cilët i përdorin sistematikisht për të mbledhur informacione të llojeve të ndryshme. Si rezultat i episodeve gjithnjë e më të shpeshta të grabitjeve me dhunë, shumica e të prekurve dhe viktimave të mundshme kanë filluar ta marrin kërcënimin shumë seriozisht dhe të kenë mjete të rëndësishme në shtëpitë e tyre, duke filluar nga alarmet, dyert dhe dritaret e blinduara, deri te kamerat e shumta të vëzhgimit dhe sensorët e lëvizjes.

Në disa raste është shtuar edhe prania e truprojave për të përmirësuar edhe më shumë sigurinë, madje janë vendosur dhoma paniku, pra dhoma që ofrojnë një vendstrehim të sigurt për familjet gjatë një grabitjeje. Bëhet fjalë për një hapësirë të izoluar brenda shtëpive, nga e cila mund të kërkohet ndihmë nëpërmjet një sistemi komunikimi.

Dhe padyshim, gjithnjë e më shumë njerëz rrethohen me qen roje të trajnuar posaçërisht për të mbrojtur familjet e tyre në shtëpi. Një modë e përhapur në Mbretërinë e Bashkuar dhe në Premier League, në të cilën janë abonuar lojtarë dhe ish-lojtarë si Marcus Rashford, Jack Grealish, Mark Noble, Phil Jones, Aaron Wan-Bissaka, Jesse Lingard, Kyle Walker dhe Ashley Cole.

Por edhe figura të tjera sportive, që me sa duket kanë aftësi më të mëdha vetëmbrojtëse, kanë vendosur të mos e marrin lehtë situatën. Ky është rasti i Tyson Fury, i cili sapo ka blerë një qen roje (rottweiler), që i ka kushtuar 23.000 euro për të mbrojtur bërthamën e tij familjare, të përbërë nga gruaja, Paris dhe gjashtë fëmijët, si dhe sendet e tyre të kushtueshme, mes të cilave një flotë mbresëlënëse makinash.

Në fakt, këtë javë boksieri i njohur ka blerë një ‘Rolls Royce Phantom Series II’ me vlerë 450 mijë euro, me të cilën sigurisht është mburrur në profilet e tij sociale. Një nga zakonet e lartpërmendura të yjeve të mëdhenj që i bën ata më shumë se objektiva të shijshëm për bandat e organizuara. Por Tyson Fury ka një anëtar të ri në cepin e tij të ringut.

PËRGJIGJU

Ju lutemi shkruani komentin tuaj!
Ju lutem shkruani emrin tuaj këtu